Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Podivné odpoledne dr. Burkeho: V základě hry je smutek

021123bus01
V první podzimní premiéře uvedla činohra Jihočeského divadla 27. října ikonickou inscenaci Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho uváděnou původně v pražském Činoherním klubu, kde ji v polovině šedesátých let nastudoval její autor Ladislav Smoček. Na jihočeském jevišti se ve dvou z pěti rolí objevují Tomáš Drápela (Burke) a Jiří Untermüller (Václav). Po zhlédnutí představení si možná někteří diváci položí otázku: Co kdyby si tito dva vynikající herci prohodili svoje party?
02.11.2023 10:07 | Ladislav Lhota

První činoherní premiérou Jihočeského divadla v sezoně 2023–24 se stala 27. října psychologická groteska Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho (nejbližší reprízy 10. listopadu resp. 21. a 31. prosince). Řadí se k novodobé české klasice. Vyšla z dílny Ladislava Smočka, spoluzakladatele, kmenového autora a zároveň režiséra pražského Činoherního klubu, na jehož prknech se začala hrát počátkem roku 1966. Dočkala se překladu do čtrnácti jazyků, dávali ji ve většině evropských zemí i Latinské Americe. Svému stvořiteli vydobyla značnou proslulost.

Č. BUDĚJOVICE – Na diváka se valí slovní proud, který je podle všeho velmi blízkým příbuzným s absurdním humorem a gerontologickými studiemi Smočkových raných povídek. „Devatenácté století a jeho ideologie i pozdní romantismus strašící v Burkeho pseudoušlechtilém a vlasteneckém žvanění se ostře střídá s peprným výrazem, černým viděním i pružným skokem z vysokého tématu k tomu nejnižšímu a zase zpět. Ryzost charakteru se konfrontuje s pěkným chrupem, věda a lidumilství se žlázami s vnitřní sekrecí,“ odhalila nosné linie inscenace Vladimíra Smočková pro návštěvníky Činoherního klubu, kam se titul vrátil počátkem roku 1990.  

V československém normalizačním období 1969 až 1989 označili vládci domácí kultury Smočkovu lidskou grotesku za nelidskou a musela opustit Činoherní klub. Comeback se uskutečnil ve velkém stylu s pěticí protagonistů Bolkem Polívkou, Ivanou Chýlkovou, Jaromírem Dulavou, Ondřejem Vetchým a Mojmírem Maděričem. Pro Jihočeské divadlo aktuálně Burkeho nastudoval hostující ostravský režisér Janusz Klimsza, jenž spolupracoval s budějovickou scénou již v minulosti. Naposledy připravil temnou půdní komedii Přisámbůh! (premiéra 2016). Tehdy vedl i Tomáše Drápelu a Věru Hlaváčkovou, které přizval do hereckého kvinteta také nyní. 

Nikdo z nás není klaun

Tomáš Drápela dostal hlavní roli dr. Burkeho. Věra Hlaváčková představuje ukřičenou bytnou Outěchovou. V dalších postavách účinkují Natália Drabiščáková (dcera Svatava), Tomáš Kobr (přítel Tichý) a Jiří Untermüller (nápadník Václav). „Myslím, že herecké obsazení máme opravdu špičkové,“ uvedla šéfka činohry Martina Schlegelová, která se chystá od 1. ledna 2024 převzít ředitelskou funkci. „Pan režisér Klimsza si podle mého výborně sednul s uváděným titulem a projevil také velikou spokojenost s hereckými představiteli, které si tady vybral. Bez nich by mu to nedávalo smysl, protože jde o grotesku, která je o hercích a jejich umění,“ doplnila Schlegelová.

Doktor Burke překypuje ideály a láskou k bližnímu. Do chvíle, než je vykázaný z útulného podnájmu, čímž se otřesou jeho životní jistoty. Vystavený riziku změny a nepohodlí se brání všemi prostředky a během odpoledne se málem stane čtyřnásobným vrahem. „Není to komedie, ale groteska s ambicí na klauniádu. Jenže nikdo z nás není klaun,“ varoval Tomáš Drápela během náročných zkoušek. Výrazné líčení herců a kostýmy evokují sto let staré filmové grotesky, při nichž se diváci váleli smíchy. V Jihočeském divadle nedochází k velkému ataku na bránici, i když výkony na jevišti jsou precizní. Nikdo nezklame. Ale možná až příliš platí slova Ladislava Smočka: „V základě hry je smutek.“

Ladislav Lhota
Foto Hynek Glos


021123bus02
021123bus03
021123bus04
021123bus05
021123bus06


Přidej komentář