Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Podšumavan připomíná v radniční síni 111 let své činnosti

exp01
Český klub velocipedistů Podšumavan funguje v krajské metropoli od roku 1910. Jeho činnost připomíná aktuální výstava v Radniční výstavní síni
25.06.2021 19:37 | Ladislav Lhota

Radniční výstavní síň na náměstí Přemysla Otakara II. v jihočeské metropoli se otevírá po delší časové odmlce výstavou, která neodmyslitelně patří k městu České Budějovice. Český klub velocipedistů neboli Podšumavan slaví letos 111 let od založení původního spolku se stejným názvem. Výstavní projekt obsahuje dobové fotografie a ukázky jednotlivých typů historických šlapacích kol, jejich součástí a vybavení. Veřejnost se může kochat technickými lahůdkami od 26. června do 31. srpna.

Č. BUDĚJOVICE – Cyklistický Podšumavan při svém zrodu čítal třicítku členů. Počet stále narůstal a dělil se do třech oddílů, v nichž působily děti, dále dorostenci a dospělí. Spolek organizoval schůze, jízdy krajinou a bály, které se konaly v sále U Hromádků v Hroznově ulici. Vyjížďky do přírody startovaly pravidelně před restaurací U Krumlova na Lidické (původně Linecké) třídě. Nechyběly každoroční dálkové jízdy „Budějice – Praha“. Poslední se uskutečnila v roce 1923, zvítězil velocipedista Perič. Podšumavan také zastřešoval kapelu Tamburaši hrající Sokolům a dalším spolkům ve městě.

Úzkou spolupráci udržoval budějovický Podšumavan s velocipedistickým spolkem Strakonický Dudák. Současná generace s praporem Podšumavanu propaguje hlavně historii velocipedů z počátku 20. století a do sedel jednostopých miláčků naskakuje v dobových kostýmech. Členové se zúčastňují  kulturních programů a také srazů podobných spolků například v Jistebnici, Táboře, Písku, Putimi nebo Rokycanech. Vernisáž aktuální výstavy v přízemí českobudějovické radnice se uskutečnila 25. června za osobní účasti členstva, jemuž bylo ctí uvésti před obecenstvem do pohybu opečovávané historické stroje.  

(lho, wel)
Foto archiv Statutárního města Č. BudějovicePřidej komentář