Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Pomník vltavského admirála Vojtěcha Lanny září čistotou

lan01
Pomník slavného budějovického rodáka Vojtěcha Lanny zdobil jihočeskou metropoli v období 1879 až 1945. Znovu stojí od roku 1993. Aktuálně prošel odbornými restaurátorskými pracemi
31.07.2019 12:41 | Ladislav Lhota

Pracovníci odboru správy veřejných statků českobudějovického magistrátu převzali na konci července očištěný a konzervovaný pomník Vojtěcha Lanny v městském parku Na Sadech. Nejstarší pomník v jihočeské metropoli byl po kompletním omytí dopatinovaný a jeho bronzový povrch zavoskovaný. Akademický sochař Ivan Tlášek v rámci restaurátorského zásahu doplnil díly v kamenném podstavci a provedl nátěr řetězu i sloupků kolem sochy. Náklady činily šedesát sedm tisíc korun.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Významný zdejší rodák Vojtěch (Adalbert) Lanna se proslavil jako průmyslník, loďmistr a stavitel. Říkalo se mu vltavský admirál. Jeho pomník prošel spletitou historií. Město pod Černou věží zdobil od roku 1879 a přežil četné politické zvraty včetně obou světových válek. Počátkem května 1943 se ocitl na seznamu kovových předmětů určených k roztavení a výrobě válečného materiálu, přesto zůstal jedinou bronzovou sochou ve městě, jež byla ušetřená. Ublížil mu však německy psaný text na podstavci, kvůli němuž byl pomník stržený v noci z 24. na 25. května 1945 a zmizel skoro na půl století. Roku 1993 se dočkal nového odhalení.

(lho, tzm)
Foto archiv Statutárního města Č. Budějovice  Přidej komentář