Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Pomník znovu připomene tragicky zesnulého parašutistu

par01
Pomník v prostoru dnešní Branišovské ulice u vysokoškolských kolejí připomínal od roku 1925 tragickou událost, při níž zde v průběhu leteckého dne zahynul parašutista Antonín Ježek. Po zrestaurováni se historický artefakt vrátí do původní lokality
19.11.2020 10:23 | Ladislav Lhota

Nedaleko zastávky u vysokoškolských koleji na Branišovské ulici v jihočeské metropoli bude znovu důstojně čnít pomník, který zde vztyčili členové Okrašlovacího spolku v roce 1925 na památku tragicky zesnulého parašutisty Antonína Ježka. Pomník postupně obklopily paneláky a trpěl pod zásahy vandalů. Torzo se roku 2006 stalo majetkem Vojensko – letecké historické společnosti České Budějovice a skončilo na letišti v Hosíně. Aktuálně se nachází v dílně restaurátora.

Č. BUDĚJOVICE – První letecká posádka z provizorního letiště na okraji Čtyř Dvorů uspořádala 18. listopadu 1923 letecký den. Nachystala atraktivní letovou ukázku, pilotáž bezmotorového kluzáku a seskok padákem. Pro tehdy sedmadvacetiletého parašutistu Antonína Ježka to byl poslední skok v životě. Nový letoun AERO A-10 tehdy pilotoval rotmistr Karel Brabenec. Parašutista vyskočil zhruba ve výšce 700 metrů. Vinou přetrženého pojistného provázku se mu otevřel padák až těsně nad zemí a po dopadu byl ihned mrtvý. „Z úcty k našim předkům chceme tuto památku zkompletovat, opravit a vrátit do původní lokality,“ říká náměstek primátora Ivo Moravec.

(lho, wel)
Foto archiv Statutárního města Č. BudějovicePřidej komentář