Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Poslední jarní šanci dostane i Rejka. Nebude to faux pas

150423rvk01
Jarní část koncertní série Večery S v Divadle U Kapličky završí v pátek 21. dubna společné vystoupení kapel Faux pase Fonet a Poslední šance Míry Ošance, jakož i písničkářky Rejky Balcarové. Západočeši, Severočeši a Středočeška se takto poprvé představí Jihočechům
15.04.2023 11:32 | Ladislav Lhota

Pořadatelé v pořadí čtvrtého a šmahem závěrečného koncertu jarní série Večerů S nejen s folkem na prknech českobudějovického Divadla U Kapličky připravili na pátek 21. dubna (start v 19 hodin) tři extra jihočeské premiéry. Publiku v této líbezné části naší země se poprvé představí kapela Faux pase Fonet z Dobřan, kterou těžko lze vsunout do žánrové škatulky, dále písničkářka, ale i fotografka a lektorka kurzů ručního vyrábění z papíru Rejka Balcarová z Jesenice, a grupa Poslední šance Míry Ošance z českého severu.

Č. BUDĚJOVICE – Žánrově nezařaditelná pětice Faux pase (písmenko „e“ je pouze důsledkem špatného kroku) Fonet nehraje typický folk (spíše Zuza folk) ani country, ale vykračuje si z Dobřan osobitou cestou za svým vlastním muzikantským puncem. Potrpí si na originalitu. S gustem překračuje hranice a mantinely, což se jí daří přenášet i do celkového projevu a energie. Posluchači se mohou těšit na různé nálady a nádechy hudebních stylů. V autorské nabídce objeví prvky rocku, reggae, balad i cikánské muziky zabalené do hávu bezbřehého písničkářství. Kapelu vede Zuzana Pokorná, přihrávají Kateřina Dušáková, Vladimír Hojda, Radek Duzbaba a Hana Kupcová.

Rejka (Romana) Balcarová ze středočeské Jesenice vystupovala dlouho v různých uskupeních a teprve na podzim 2021 se představila poprvé sólově s kytarou. „Osobitým přístupem, kterým si velmi rychle získala pozornost publika, vypráví životní příběhy, které se staly nebo by se měly stát (Příště, Vrba). Z Rejky je cítit klid, radost a především pokora k písničkářskému řemeslu,“ napsal o ní Pavel Černý. Po vystoupení na soutěži Notování v březnu 2022 připojil Miloš Keller: „Byla vtipná, milá, upřímná a osobitá, jak ona, tak i její písně, příjemně folkové a melodické, i s obsahem. Prostě Paní Písničkářka.“

Hudební skupina Poslední šance Míry Ošance vedle autorských skladeb zařazuje do repertoáru i covery od kapel CSN&Y, Peter, Paul & Mary a dalších oblíbených formací. S laskavostí a pohotovostí sobě vlastní ji vede Miroslav „Míra“ Ošanec, vynikající zpěvák, aranžér, kytarista, moderátor, také učitel v hudební škole, korepetitor v Libereckém divadle, autor hudby k několika divadelním hrám, člen proslulých skupin A hosté nebo Jen tak. Současnou formaci založenou v roce 2019 poskládal ze svých přátel, s nimiž se v průběhu let pohyboval na mnoha pódiích a v rozličných uskupeních. Tvoří ji Lenka Bláhová, Jirka Znamenáček, Martin Kalenda a Pavel Lipták.

(lho, jah)
Foto Danny Mělnický (1), archiv Večerů S (2)


150423rvk02
150423rvk03


Přidej komentář