Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Poštovní známky připomínají popraveného kněze Josefa Jílka

pop01
Česká pošta ve spolupráci s jihočeským městysem Katovice na Strakonicku vydala ke dni 25. září 2020 limitovanou edici známek s portrétem kněze Josefa Jílka popraveného nacisty za druhé světové války a vyobrazením hrdinova rodného domu ve Výhni na Kaplicku
25.09.2020 09:03 | Ladislav Lhota

Vyobrazení na poštovní známce se dostalo jihočeskému knězi Josefu Jílkovi (19. 10. 1908 – 20. 4. 1945) popravenému nacisty. Ve spolupráci s vedením městyse Katovice na Strakonicku vychází v pátek 25. září v limitovaném počtu 1 250 kusů unikátní sešitek tzv. vlastní známky, který obsahuje osm známek hodnoty A (26 Kč) se dvěma motivy. Na jedné známce od zkušených filatelistických autorů Kamila a Libuše Knotkových je portrét kněze a jeho rodný dům ve Výhni na Kaplicku, na druhé kostel Sv. Filipa a Jakuba v Katovicích, kde působil v období 1936 – 1942.

KATOVICE – Pater Josef Jílek se aktivně zapojil do protinacistického odboje v rámci odbojové skupiny ÚVOD. Vystavoval lidem v ilegalitě nepravé křestní listy a jiné doklady, na faře ukrýval hledané osoby a sháněl jim potraviny. Nacisté ho zatkli v Česticích na Strakonicku v srpnu 1942 a uvěznili na Borech v Plzni, později v Drážďanech. Rozsudek k trestu smrti pro přípravu velezrady vyslechl statečný kněz v Berlíně 1. června 1944. Poprava se odkládala, došlo k ní až v den Hitlerových narozenin 20. dubna 1945. Jílkův život ukončila gilotina v brandenburské věznici jako poslednímu zdejšímu vězni.

Oběť jihočeského duchovního zůstává inspirací také pro současnou dobu. „Jeho odvaha nasazovat se ve prospěch lidí, kteří potřebují pomoc, může být příkladem pro všechny, kdo pomáhají v současné době osobám v nouzi nebo nemocným s covidem. Páter Jílek byl člověk, který se nebál. Ani za války nestál stranou, stejně jako dnes mnozí lidé pomáhají druhým a neschovávají se kdesi za bukem,“ zdůrazňuje Miroslav Čapek, učitel katovické základní školy a spoluorganizátor činnosti tamního Centra P. Josefa Jílka.

Slavnostní prezentace známky se uskuteční v kostele Sv. Filipa a Jakuba v Katovicích, někdejším Jílkově působišti, v pátek 16. října od 13 hodin. Známce požehná strakonický farář Roman Dvořák. V neděli 18. října si věřící v kostele při ranní mši od půl deváté připomenou 112 let od hrdinova narození. Informace o známce načerpají zájemci v místní farnosti, na vedení městyse nebo telefonním čísle 602 649 292. Nová kolekce známek s P. Josefem Jílkem je druhým dílem série, kterou zahájil roku 2019 sešitek se známkami prezidenta Emila Háchy a kostela Nanebevzetí Panny Marie v Háchově rodišti Trhových Svinech.

(lho, rag)
Foto Česká pošta, archiv farnosti Katovice a Radek Gális


pop02
pop03
pop04
pop05
pop06


Přidej komentář