Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Pražské smyčcové duo rozezní Horní sál na Kratochvíli

120922psd01
Kontrabasistka Eva Šašinková a houslista Miloš Černý společně účinkují pod hlavičkou Pražského smyčcového dua. Jeden z jejich koncertních projektů nese název Úklona klasikům. Budou ho prezentovat v Horním sále Státního zámku Kratochvíle společně s textařem a básníkem Františkem Novotným
13.09.2022 13:39 | Ladislav Lhota

Státní zámek Kratochvíle u Netolic vábí k opakovaným návštěvám nejen milovníky renesančních památek, ale jako romantická kulturní oáza přitahuje s železnou pravidelností fanoušky hudby a divadla. Závěrečný koncert letošní sezony se uskuteční v Horním sále 23. září od 19 hodin. Představí se Pražské smyčcové duo (kontrabasistka Eva Šašinková, houslista Miloš Černý) doprovázené slovem básníka, textaře a rozhlasového moderátora Františka Novotného s poeticky úsměvným projektem Úklona klasikům.

KRATOCHVÍLE – V unikátní instrumentaci nejvyššího a nejhlubšího nástroje smyčcového orchestru budou znít skladby Smetanovy, Dvořákovy, Mozartovy, Brahmsovy, Bottesiniho, Janáčka a dalších autorů. Nevšední zážitek zaručuje podání kontrabasové virtuózky Evy Šašinkové a předního houslisty Miloše Černého. Mimořádně úspěšná, poetická a úsměvná Úklona klasikům představí slavné skladatele z jiné stránky, než jsou posluchači zvyklí. Vyplave na povrch, proč se na Měsíc místo Novosvětské nedostala Dvořákova tlačenka, jelítka a jaterničky, co chutnalo celebritám klasické hudby. Ožijí Smetanovy pargamyšky. Poprvé s českým textem se dočká provedení náročná Mozartova árie Pro tvoji krásnou ručku.

Absolventka Konzervatoře P. J. Vejvanovského a pražské HAMU (obor kontrabas) Eva Šašinková se věnuje komorní koncertní činnosti sólově a jako členka Českého komorního tria, Pražského smyčcového dua nebo Dua Bohemiabass s  violoncellistou Petrem Šporclem. Absolvent plzeňské konzervatoře (obor housle a klavír) a pražské HAMU (housle a sólový zpěv) Miloš Černý odehrál na tři tisíce koncertů po celém světě, byl členem Kocianova kvarteta, Sukova komorního orchestru, PKO či Virtuosi di Praga. Absolvent Univerzity Karlovy František Novotný spolupracoval jako textař se Spirituál kvintetem, proslavil se rozhlasovým pořadem Okouzlení slovem, kde jej doplňoval Luděk Munzar.

(lho, vtr)
Foto Ivan Král (www.prazskesmyccoveduo.cz)
a archiv Státního zámku Kratochvíle


120922psd02
120922psd03
120922psd04


Přidej komentář