Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Před krumlovskou točnou se bude tančit a zpívat

sip01
Klasická baletní pohádka Šípková Růženka v choreografii a režii zkušeného Jaroslava Slavického naplní barokní atmosférou zámeckou zahradu před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově od středy 24. července
16.07.2019 14:06 | Ladislav Lhota

Zámecká zahrada v Českém Krumlově se uprostřed letních prázdnin promění v bájná pohádková království. Soubory baletu a opery Jihočeského divadla od 24. července předstoupí před otáčivé hlediště a nabídnou divákům nejprve taneční pohádku Šípková Růženka s hudbou Petra Iljiče Čajkovského. Kulisy a nádherné kostýmy navodí atmosféru barokního období. Následuje Pucciniho opera Turandot o krásné, ale kruté princezně. Získá princ Kalaf její srdce?

Č. KRUMLOV – Čajkovského taneční pohádka Šípková Růženka podle klasické choreografie ruského baletního mistra Mariuse Petipy patří do zlatého fondu baletního odkazu 19. století. „Původně čtyřhodinový Grand ballet  jsem se rozhodl přepracovat tak, aby při zachování stylu a určité tradičnosti původního nastudování odpovídal současným inscenačním postupům. Snažil jsem se o uchování nejkrásnějších hudebních a tanečních částí, o zrychlení děje a zvýraznění boje dobra se zlem. Mým přáním je, aby krása a estetika klasického tance zapůsobila na všechny věkové kategorie diváků a hlavně na ty nejmladší,“ říká režisér a choreograf působivé inscenace Jaroslav Slavický.

Šípkovou Růženku uvádí Jihočeské divadlo ve spolupráci s Taneční konzervatoří Hlavního města Prahy a Bohemia Baletem. Během večera se představí nebývalý počet čtyř desítek tanečníků. Současné nastudování tohoto baletu znají diváci ze závěru jarní divadelní sezony, kdy mělo premiéru v DK Metropol a vrátí se tam z Otáčivého hlediště zase na podzim. V titulní roli alternují Rosa Maria Pace a Alkisti Angelatou, prince Desiré ztělesňují Magnum Phillipy resp. sólista baletu pražského Národního divadla Matěj Šust. Zlou vílu  Caraboss odtančí Zdeněk Mládek. Scénu i kostýmy navrhl renomovaný divadelní a filmový výtvarník Josef Jelínek.

Spočítat účinkující nebude snadné

Druhou novinkou letošního léta bude od 2. srpna uváděná opera Turandot z dílny Giacoma Pucciniho. Vypráví příběh o překrásné, ale kruté princezně, jež se zbavuje svých nápadníků záludnými hádankami. Když je nezodpoví, nechává jim setnout hlavy. Princ Kalaf si poradí se třemi hádankami, ale dá znovu v sázku svoji hlavu, aby získal princeznino srdce. Orientální pohádku se silnými symbolickými odkazy uvede Jihočeské divadlo v italském originále a hudebním nastudování Maria De Rose. Režii má Tomáš Ondřej Pilař. „Kdybych měl v Turandot nalézt jeden střípek, který bych si mohl ponechat v mozaice svého života, byla by to asi důvěra ve smysl oběti,“ zamýšlí se režisér.

Diváci se mohou těšit na hvězdné operní sólisty, kteří získali oslnivé renomé ve všech koutech světa. V titulní úloze se představí sopranistky Anastasiya Roytman (USA) nebo Iveta Jiříková (ČR), Liu ztvární Ilona Mataradze (Španělsko) nebo Ivana Rusko (ČR), prince Kalafa tenorista Igor Stroin (Ukrajina) nebo Paolo Lardizzone (Itálie). Roli tatarského chána Timura zazpívá basista Apostol Milenkov (Rakousko) nebo Martin Gurbal (SR). Autorem unikátní scénografie Turandot je Jan Polívka, barvité „čínské“ kostýmy vytvořil Aleš Valášek.

Choreografie se ujal baletní mistr Jihočeského divadla Sergej Škalikov. Mezi pětatřiceti účinkujícími dětmi nebude chybět známý pěvecký sbor Jitřenka pod vedením sbormistryně Elvíry Gadžijevy. Posílený operní sbor povede Martin Veselý, představí se i žáci baletní školy pod dohledem Sergeje Škalikova a řada dalších externistů. Před Otáčivým hledištěm se objeví dohromady sto osmdesát účinkujících včetně padesátičlenného orchestru v Bellarii s dirigentem Mariem De Rose, což představuje historicky nejvýpravnější projekt v dějinách krumlovské divadelní točny.

(lho, tzd)
Foto Michal Hančovský  Přidej komentář