Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Přednáškový cyklus otevřou Návesní kaple jižních Čech

nkp01
Cyklus přednášek pro veřejnost zaměřený na kulturní dědictví v regionu se dá znovu do pohybu jarním turnusem. Akci pořádá Národní památkový ústav ve svém přednáškovém sále na Senovážném náměstí v krajské metropoli (Dům U Ferusů). Tématem úvodního podvečera 7. března budou Návesní kaple jižních Čech
05.03.2022 09:30 | Ladislav Lhota

Jarní cyklus přednášek, které pro veřejnost pořádá Národní památkový ústav (NPÚ) – územní odborné pracoviště v Českých Budějovicích, odstartuje v pondělí 7. března 2022 přednáškou jihočeských památkářů Zdenky Paloušové a Pavla Hájka na téma Návesní kaple jižních Čech. Populárně edukační podvečer se koná v přednáškovém sále NPÚ na Senovážném náměstí (Dům U Ferusů) od 17 hodin.

Č. BUDĚJOVICE – Návesní kaple patří neodmyslitelně k obrazu jihočeského venkova. Výzkumu této drobné sakrální architektury se věnují od devadesátých let minulého století jihočeští památkáři Zdenka Paloušová a Pavel Hájek, jimž se podařilo na území Jihočeského kraje zdokumentovat 284 objektů pocházejících z 18. století a první poloviny 19. století. Výsledky své práce představí veřejnosti v přednášce nazvané Návesní kaple jižních Čech. „Státní i vrchnostenská protipožární nařízení druhé poloviny 18. století nabádala k budování zvonic na vesnických návsích,“ vysvětluje Pavel Hájek původní poslání nevelkých, zato velmi důležitých a nepřehlédnutelných staveb.

Nábožensky orientovaná mentalita venkovanů ale nedokázala vnímat civilní ochranu obyvatel a jejich majetku bez kontextu duchovní ochrany obce. „Zvonice se od počátku propojovaly s prostory určenými pro obrazy a sochy světců, osobní i společné modlitby a v některých případech i liturgické úkony včetně mešních obřadů,“ dodává Pavel Hájek. V chystané přednášce se památkáři zaměří na společenské a historické souvislosti vzniku venkovských kaplí i na proměnu typologie těchto staveb v rámci území vymezeného současnými hranicemi Jihočeského kraje. Letošní cyklus zaměřený na kulturní dědictví bude mít pořadové číslo 28. Vstup je volný.

(lho, sla)
Foto Ján Honza (1), Ladislav Lhota (2, 3)

Nejbližší přednášky:

21. 3. 2022, Mgr. Martin Šanda
Anton Erhard Martinelli (1684–1747). Vídeňský architekt ve schwarzenberských službách
4. 4. 2022, Luděk Dvořák
Libušín "jako" malovaný. Obnova jídelny Libušín po rozsáhlém požáru
25. 4. 2022, Mgr. Petr Pavelec, Ph.D.
Náš dům. Neobyčejný příběh jednoho obyčejného budějovického domu


nkp02
nkp03


Přidej komentář