Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Přednáškový cyklus U Ferusů zahájí řeč o Santinim

030323san01
Jubilejní přednáškový cyklus pro veřejnost v sídle Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích (Dům U Ferusů na Senovážném náměstí) odstartuje 6. března řečí odborníka Jiřího Balského, který připomene osobnost architekta a stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichela a jeho dílo v severních Čechách
03.03.2023 14:12 | Ladislav Lhota

Národní památkový ústav (NPÚ) odstartuje v sále Domu U Ferusů na Senovážném náměstí v jihočeské metropoli třicátý přednáškový cyklus pro veřejnost. Od března do května se zde uskuteční šestero povídání s odborníky o zajímavých historických tématech. Příchozí si odnesou spoustu informací o geniálním staviteli Santinim, obnově zámku v Telči, o budějovickém špitálku, záchraně zámku Jezeří, o tajemství bývalého pivovaru Eggenberg v Českém Krumlově nebo restaurování technické památky – Slovenské strely. Vstup je zdarma.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – První přednáškový podvečer v pondělí 6. března od 17 hodin věnují jihočeští památkáři připomínce 300. výročí úmrtí barokního architekta a stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichela (1677 – 1723). Autor přednášky Jiří Balský přiblíží géniovu osobnost, rodinný původ, tvůrčí inspirace, charakteristické znaky architektonického rukopisu i vybrané příklady jeho staveb. Primárně se zaměří na stavby z východních Čech, o nichž se přednášející domnívá na základě svého výzkumu, že je navrhoval Santini. Je překvapivé, kolik a jakých staveb na inkriminovaném území lze připsat této nepřehlédnutelné figuře barokního období.

Další přednášky se plánují na 20. března, 3. resp. 17. dubna, 2. resp. 22. května. Zájemci se mohou těšit na vyprávění o rozsáhlé obnově zámku Telč (20. 3. přednáší Roman Dáňa), o proměnách času v českobudějovickém špitálku Nejsvětější Trojice na Pražské třídě (3. 4. přednášejí Milena Hajná a Petr Pavelec), o zachráněném severočeském zámku Jezeří (17. 4. přednáší Hana Krejčová), o obnově někdejšího vdovského sídla Anny z Rogendorfu v Českém Krumlově (2. 5. přednáší Jiří Bloch) nebo o restaurování motorového železničního vozu Slovenská strela vyrobeného v kopřivnické Tatře roku 1936, který chátral dlouhá léta (22. 5. přednášejí Jiří Střecha a Jan Palas).

(lho, sla)
Foto Facebook NPÚ  Přidej komentář