Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Přednáškový cyklus začne povídáním o Acheoskanzenu

300922apt01
Pokračující výstavba Archeoskanzenu, který rozšíří současný areál Památníku Jana Žižky v Trocnově, bude tématem úvodního podvečera podzimního přednáškového cyklu pořádaného Národním památkovým ústavem. Slovo si vezmou Miroslav Petrovský a Lukáš Faktor z Jihočeského muzea
30.09.2022 13:41 | Ladislav Lhota

Podzimní část přednáškového cyklu pořádaného Národním památkovým ústavem (NPÚ) se dá do pohybu v pondělí 3. října od 17 hodin, kdy přednáškový sál NPÚ na Senovážném náměstí (Dům U Ferusů) navštíví odborníci z Jihočeského muzea Miroslav Petrovský a Lukáš Faktor. Pohovoří na téma pokračující výstavby Archeoskanzenu v Trocnově na Borovansku, který patří pod správu přední jihočeské muzejní instituce.

Č. BUDĚJOVICE / TROCNOV – Odborná dvojice z Jihočeského muzea se zaměří ve svém výkladu nejenom na postup prací při budování replik středověkých staveb v rámci trocnovského Archeoskanzenu, ale také na další investiční záměry v lokalitě uctívané jako rodiště Jana Žižky a kulturně historický kontext vnímání osobnosti husitského vojevůdce a lapky, jakožto i jeho odkazu. Námět rezonuje s aktuálním uváděním filmového díla Jan Žižka do českých multikin a biografů. Historické drama režiséra Petra Jákla si právem říká o pozornost široké veřejnosti – jde o nejdražší film natočený dosud v České republice. Rozpočet dosáhl zhruba půl miliardy korun.

(lho, tzp)
Foto archiv Jihočeského muzeaPřidej komentář