Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Přednáškový cyklus začne výkladem o Jakubu Krčínovi

jkr01
Nezaměnitelnou renesanční osobnost Jakuba Krčína připomene přední historik a profesor Univerzity Karlovy Jaroslav Čechura na startu podzimní části přednáškového cyklu v sídle NPÚ v Českých Budějovicích
03.10.2019 11:54 | Ladislav Lhota

Národní památkový ústav v Českých Budějovicích letos po šestadvacáté připravil přednáškový cyklus pro širokou veřejnost. Podzimní série začne přednáškou profesora Jaroslava Čechury z Univerzity Karlovy. Autor svoji řeč označil názvem „Jakub Krčín z Jelčan – první český manažer?“ Poutavý a vysoce erudovaný výklad o slavném českém rybníkáři si mohou zájemci vyslechnout v přednáškovém sále NPÚ na Senovážném náměstí v jihočeské metropoli 7. října od 17 hodin. Vstup je volný.

Č. BUDĚJOVICE – Přední historik Jaroslav Čechura, rodák z Plzně, se specializuje na novověké sociální dějiny. Svoji přednášku zaměří na pozoruhodnou osobnost renesanční epochy Jakuba Krčína z Jelčan (1535 – 1604). „Jakub Krčín proslul zejména jako autor monumentálních vodních děl na rožmberském dominiu. Ve službách Viléma a Petra Voka z Rožmberka vybudoval jedinečný soubor rybníků, vzájemně propojených umělou řekou – Zlatou stokou,“ uvádí v anotaci profesor Univerzity Karlovy, jenž připomene i Krčínův podíl na stavbách a přestavbách zámků Český Krumlov, Třeboň, Kratochvíle nebo Křepenice. 

(lho, sla)
Foto Rudolf KukačkaPřidej komentář