Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Přednáškový cyklus: Nesahej mi na tu halapartnu, hochu

zzzznovu01
Dům U Ferusů na Senovážném náměstí se tradičně stane dějištěm přednáškového cyklu, který přibližuje laické i odborné veřejnosti naše kulturní dědictví. Šest podzimních podvečerů v rámci jubilejního 30. ročníku bude pojednávat o zajímavých osobnostech či stavbách, ale i starých mapách nebo historii průvodcovství na hradech a zámcích zachycené filmem a televizí
29.09.2023 13:02 | Ladislav Lhota

V českobudějovickém sídle Národního památkového ústavu (NPÚ) v Domě U Ferusů na Senovážném náměstí startuje v pondělí 2. října od 17 hodin podzimní část přednáškového cyklu pro veřejnost, jehož cílem je přibližovat širokému spektru zájemců naše kulturní dědictví. Nejbližší přednášku povede Petr Hudec z kroměřížského pracoviště NPÚ. Zaostří na průvodcovskou praxi z hradů a zámků zachycenou na filmovém pásu v období 1919 až 2019. Pro své pojednání zvolil název Nesahej mi na tu halapartnu, hochu!

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Podvečer s Petrem Hudcem v přednáškovém sále U Ferusů přiblíží zachycení průvodcovské praxe po hradech a zámcích ve více než čtyřech desítkách českých a československých hraných filmů a televizních inscenací, které vznikly ve stoletém rozmezí 1919–2019. Zbývající letošní přednášky se budou týkat kněžny Eleonory ze Schwarzenbergu, českých zemí a jižních Čech na starých mapách, záchrany parostrojního pivovaru v Lobči, výzkumu historických továrních komínů a zapomenutého jihočeského výtvarníka, také mykologa a středoškolského pedagoga Jana Bulíře (1904–1986). Vstup na uvedené akce je podle zvyku bezplatný.  

(lho)
Foto Ladislav Lhota

Program podzimních přednášek:

2. 10. 2023, Mgr. Petr Hudec
"Nesahej mi na tu halapartnu, hochu!" Odraz zpřístupňování památek v československém a českém hraném filmu
Film je médium, které takřka sto třicet let významným způsobem ovlivňuje společnost. Nelze se tedy divit, že bohatě zachycuje i praxi zpřístupňování památek. Více než čtyři desítky českých a československých hraných filmů a televizních inscenací, které vznikaly v rozmezí let 1919–2019, poskytují pestrý, ale zároveň jednolitý obraz provádění po hradech a zámcích v Česku. Světem filmů, ve kterých se průvodcuje, vás provede Petr Hudec z pracoviště NPÚ Kroměříž - Květná zahrada.

16. 10. 2023, Mgr. Kristina Popelka
Kněžna Eleonora ze Schwarzenbergu. 
Superstar šlechtické společnosti 19. století
Život Eleonory ze Schwarzenbergu připomíná romantický film: hlavní hrdinka z nezámožné rodiny díky své nevšední kráse a jiskřivému šarmu zaujme pohádkově bohatého a nadto pohledného knížete, za nějž se vdá a který ji pak až do konce společných dní na rukou nosí. Pohybuje se mezi evropskou smetánkou jako ryba ve vodě, podniká daleké cesty, prožívá chvíle dokonalého štěstí i nejhlubšího zármutku, sklízí obdiv, ale zároveň musí čelit pomluvám. Její estetické cítění zůstane navždy nesmazatelně otištěno v jedné z nejvýraznějších zámeckých staveb v Čechách, na zámku Hluboká, a její odkaz stále žije, ačkoliv od její smrti letos uplynulo již 150 let.

30. 10. 2023, ThDr. Mgr. Šárka Steinová, Th.D.
České země a jižní Čechy uprostřed Evropy na starých mapách
Prostřednictvím starých map a plánů nahlédneme do jihočeských hraničních hvozdů a jihočeské krajiny ovlivněné dolováním nerostných surovin.  Opomenuta nezůstane ani řeka Vltava se svými přítoky jako důležitá obchodní cesta.

13. 11. 2023, Ing. arch. Pavel Prouza
Záchrana, obnova a zprovoznění parostrojního pivovaru v Lobči
Parostrojní pivovar v Lobči je velmi hodnotná industriální stavba s dlouhou a složitou historií, které však ještě nedávno hrozil zánik. Díky skupině mladých architektů byl původně renesanční pivovar obnoven jako památkově hodnotná stavba a byl mu vrácen i původní účel, neboť se v něm znovu začalo vařit pivo.

27. 11. 2023, Mgr. Michal Horáček
Výzkum a prezentace historických továrních komínů

18. 12. 2023, Mgr. Petr Pavelec, Ph.D.
Jan Bulíř, zapomenutý jihočeský malíř



Přidej komentář