Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Předvánoční pozvání do divadla patří i batolatům

hap01
Umělecký šéf Malého divadla Petr Hašek a umělecký šéf opery JD Tomáš Ondřej Pilař si 26. listopadu navzájem pokřtili Adventní zpěvník, který vyšel ve spolupráci Jihočeského divadla a Českého rozhlasu, a Adventní vystřihovánky Malého divadla. Oba publikační počiny udělají radost malým i velkým
29.11.2021 12:38 | Ladislav Lhota

Pro poslední měsíc v roce nachystalo Jihočeské divadlo v krajské metropoli mnoho příležitostí k zastavení a prožití příjemných okamžiků naplňujících předvánoční čas. Rodiče s batolaty od třech měsíců a jejich (o něco i o hodně) staršími sourozenci si užijí unikátní půlhodinovou Mimi operu. Nebudou chybět tradiční koncerty v podání orchestru opery a po loňské premiéře se podařilo ještě lépe vyladit velmi milý a lidmi vřele přijatý online adventní kalendář. Jako novinka se avizuje nedělní divadelní program.

Č. BUDĚJOVICE – Za podmínek ztížených vládními restrikcemi pokračují v činnosti všechny čtyři soubory Jihočeského divadla prakticky beze změn podle stanoveného dramaturgického plánu. Návštěvnost se přes postupný mírný pokles pohybuje kolem šedesáti procent a zatím nebylo nutné rušit představení kvůli nezájmu publika. Od začátku podzimní sezony 20. září až do 25. listopadu se z celkového počtu devadesáti pěti nachystaných představení nekonalo jen patnáct večerů kvůli onemocněním v souborech. „Děláme všechno pro to, abychom hráli, byť řešíme záskoky skoro na denním pořádku. Děkujeme divákům, že stále chodí do hlediště,“ oceňuje ředitel JD Lukáš Průdek.

Soubor Malého divadla vykročil do adventu stylově premiérou (27. listopadu) křehkého poetického příběhu Gloria aneb Docela malé klanění docela malému Jezulátku, který režíroval Jiří Jelínek. V ryze loutkové inscenaci (sledovat ji mohou děti od tří, ale i dvou let) o putování jednoho muzikanta za Ježíškem hraje tiše hudba, ladně se pohybují loutky a voní jehličí. Před svátkem Sv. Mikuláše se uskuteční ve Studiové scéně Na Půdě (4. prosince) premiéra unikátního projektu Mimi opera, který vznikl ve spolupráci Malého divadla a operního souboru. Otevře se nebývalá hrací plocha, kde herci, zpěváci a muzikanti s hudbou Lukáše Sommera vytvoří jednu velkou operu.

Hrát se bude i v neděli

Adventní doba nezůstane ošizená o vánoční koncerty v katedrále. Vedle Rybovy České mše vánoční provede orchestr opery ve světové premiéře oratorium pro sóla, sbor a orchestr s názvem Mít v sobě hvězdu – z dílny skladatele Mikoláše Troupa a básníka Ondřeje Fibicha. Novinkou bude nedělní divadelní program. O třech adventních nedělích si diváci vyberou z pěti nabízených inscenací. Menu odstartuje klasický balet Šípková Růženka v DK Metropol a milostná romance Café Groll v budově JD (5. 12.). Následuje inscenace Dobrý proti severáku (Na Půdě 12. 12.) a opera Kominíček (12. 12.). Pro děti se bude hrát Gloria aneb Docela malé klanění docela malému Jezulátku (5. resp. 19. 12.).  

Všechny soubory JD si znovu připravily online adventní kalendář, který v loňské premiéře sklidil obrovský ohlas po celé republice. Překvapením bude neobvyklá podoba diváckého hitu Dobrý proti severáku (protagonisté Helena Dvořáková a Pavel Oubram), který si lidé vyslechnou jako seriál doplněný fotografiemi Petra Kubáta. Tanečníci ukážou baletní tréninky za doprovodu vánočních písní a koled. Malé divadlo vytvořilo remasterovanou verzi loňských Vánoc pro kočku, kterou obohatí tištěné Adventní vystřihovánky Malého divadla (lze koupit v pokladnách JD a MD). Operní soubor zahraje denně z jiného místa jižních Čech unikátní hudební kuriozity z 15. a 16. století. 

Adventní kalendáře Jihočeského divadla 2021

Ladislav Lhota
Foto autor Přidej komentář