Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Premiéra festivalu Letopruhy přivolá volyňské děti

lpr01
Prvorepubliková Městská plovárna ve Volyni oslaví své osmdesátiny také jednodenním rodinným festivalem Letopruhy, jehož program by měl zaujmout především dětského diváka
26.06.2021 14:54 | Ladislav Lhota

Jihočeskou Volyni oživí čerstvě založený rodinný festival Letopruhy, jehož program vyplní celou první sobotu v červenci divadlem, koncerty i prezentací současného cirkusu. Jako doplněk bude v provozu výtvarná laboratoř dětské galerie Sladovna Písek nebo dílna akční malby s artistkou Eliškou Brtnickou. Uskuteční se workshopy akrobacie na zemi i v povětří. Akci pořádá Kultura Volyně a Koupaliště Volyně s podporou Města Volyně a Jihočeského kraje. Koná se na čerstvém vzduchu v souladu s aktuálními vládními opatřeními.

VOLYNĚ – V rámci festivalu pokřtí kapela Bombarďák své album Pátek, Divadlo 100 opic uvede hudebně činoherní projekt Chytej Ušima. Zaujme novocirkusová Feel the Universe Circus Company. „Přál jsem si zahájit prázdniny pořádnou akcí pro děti, které si to zaslouží po covidovém školním roce. Prvorepubliková městská plovárna slaví osmdesát let a tak se přímo nabízelo uskutečnit tady festival. Přizvaní umělci nachystali výživnou porci nového cirkusu, originální divadlo a na závěr punkovou nálož, kterou si užijí s dětmi i jejich rodiče,“ slibuje ředitel Kultury Volyně Martin Roškaňuk, jenž pořádá festival spolu s provozovatelem plovárny Vlastimilem Jirsou.

Oba muži si hodně slibují od uvedení pohybové bajky Vlez v les, kterou přivezou absolventi cirkusových škol v Dánsku a Holandsku pod vlajkou Feel the Universe Circus Company. „Přenesou vás do lesa, kde budete procházet po vlhkých mechových polštářích, vdechovat mlhu a sledovat zvířecí říši. V krásných maskách s využitím akrobatických technik na vertikálním laně a stojů na rukách inspirovaných charaktery zvířat ztvární umělci přirozenost i sílu přírodních živlů,“ láká diváky Martin Roškaňuk. Děti i jejich doprovod čeká koncert kapely Bombarďák, která na festivalu pokřtí desku Pátek. Při koncertu plném divokých písní a ztřeštěných tanečků nenechá zívat nudou ani dospělé diváky.  

Buřt zahraje O kóče a psékovi

Hudební produkci doplní vystoupení Chytej ušima v podání Divadla 100 opic. „Uslyšíte písně o rybách, které touží po výletě do města, o mouše, která si myslí, že je slon, nebo zmateném medvědovi, který nechal hlavu v medu. V příběhu nebude chybět ani šišková zmrzlina, kterou si děti po skončení divadla můžou objednat u stánku,“ ujišťuje festivalový ředitel. Nejmenším do dvou let je určené představení Hmyzí hotel Bzzz. Světový trend interaktivního divadla pro batolata přiveze do Volyně FysioArt. Nahlédnutí do světa hmyzích hrdinů pod kameny a kůrou stromů přenese malé diváky na rozkvetlou louku zrána i v noci, podpoří jejich vztah k přírodě, estetické cítění, představivost, rozvoj řeči.

Hana Strejčková a Veronika Smolková pověsí na jeden ze stromů u koupaliště své Hnízdo na nitkách. Jaké je to vylíhnout se z vajíčka a poprvé uvidět svět? A co teprve naučit se létat? Představení kombinující pozemní a vzdušnou akrobacii vypráví příběh o překonávání nebezpečí. Zapojí se také diváci. Na inscenaci navazuje dílna akrobacie na šále, kde si děti vyzkouší neobvyklou disciplínu. Další z workshopů představuje Akční malba pro děti pod vedením artistky Elišky Brtnické a tanečnice Veroniky Vaculíkové. Děti si otisknou na obrovské plátno jednotlivé části svého těla a dohromady vytvoří jedinečné výtvarné dílo.

Ve spolupráci s galerií Sladovna Písek se příchozí mohou začlenit do Laboratoře nebe, kterou přímo pro festival zhmotní ředitel největší dětské galerie Adam Langer. Celým dnem provede diváky Radek Pokorný, jenž se představí také s divadlem Buřt v pohádce O kóče a psékovi inspirované známým Povídáním o pejskovi a kočičce. Vedle kulturního programu mohou účastníci festivalu od rána do večera využít přístup do vody, obrovské pískoviště nebo dětské hřiště s Hobitím domečkem. Kompletní program s informací o předprodeji vstupenek (150 korun, na místě 250 korun) lze vyhledat na www.letopruhy.cz nebo na facebooku Kultura Volyně.

(lho, ero)
Foto archiv festivalu Letopruhy 2021


lpr02
lpr03


Přidej komentář