Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Příliš mladí na válku jsou knižní hrdinové Radka Gálise

gaga01
V knize Příliš mladí na válku se čtenář seznámí také s osudem letce Milana Píky (vlevo, zemřel 21. 3. 2019 ve věku 96 let), jehož tatínka, generála Heliodora Píku (vpravo) popravili komunisté krátce po nástupu k moci
04.04.2019 14:11 | Ladislav Lhota

Jihočeský publicista a spisovatel Radek Gális připravuje v krátkém časovém sledu k vydání další knížku spojenou s osudy lidí, do jejichž životů výrazně zasáhly totalitní režimy a válečné události minulého století. Letošní osmdesáté výročí nacistické okupace Československa a vypuknutí druhé světové války hodlá rodák z Tábora připomenout titulem Příliš mladí na válku, ve kterém zachycuje příběhy mladých hrdinů, kteří často ještě v nedospělém věku šli bojovat za svobodu.

JIŽNÍ ČECHY – Blahobytné a hlavně mírové současnosti se dočkaly pouhé čtyři stovky veteránů druhé světové války, každý v průměrném věku pětadevadesáti let. Tím cennější jsou jejich vzpomínky. „Někdy v polovině osmdesátých let jsem našel na poště v telefonním seznamu adresu válečného letce Františka Fajtla, jehož knihy jsem hltal jako středoškolák. Tehdy mě nenapadlo, že se s ním za pár let budu potkávat u něj doma, abych jako redaktor zachytil jeho vzpomínky,“ svěřuje se autor knih Náš kardinál, Černí baroni od Černé věže, Moje stoleté Československo nebo Rozpůlená srdce.

Knížky Radka Gálise vznikají jako tematicky uspořádané záznamy rozhovorů se zajímavými osobnostmi. Vzácná setkání absolvoval během své novinářské praxe. Na některé články však nebylo místo v tisku, jiné vyšly ve zkrácené verzi. „Jednou za hluboké noci v době končící totality jsem náhodou potkal muže, který se právě vracel z pohřbu Richarda Husmanna alias Filipa Jánského, autora Nebeských jezdců. V noční jídelně pro nádražní zaměstnance jsem naslouchal, co to bylo za frajery v modrých uniformách, z nichž mnozí po únoru 1948 museli utéct za hranice nebo skončili v komunistických koncentračních táborech,“ prozrazuje dlouholetý člen Syndikátu jihočeských novinářů.

Titul Příliš mladí na válku obsahuje desítku rozhovorů s československými válečnými veterány, které Radek Gális kontaktoval za uplynulá tři desetiletí. Převažují mezi nimi pamětníci druhé světové války protřelí z bojů na západní frontě a v letectvu. Mezi hrdiny jsou i lidé, kteří po roce 1948 stihli odejít do exilu nebo byli zavření či vyhození z armády. Publikaci zdobí bohatá fotogalerie portrétů z doby pořízení rozhovorů, ale i z archivů. Za příznivých okolností se první výtisky mohou objevit již na setkání letců v Jindřichově Hradci závěrem letošního srpna.

Příznivci kvalitní literatury faktu a zájemci o nedávnou historii českého a slovenského národa mohou podpořit vydání knihy. Viz odkaz na projekt: https://www.hithit.com/cs/project/5997/kniha-prilis-mladi-na-valku.

Ladislav Lhota
Foto archiv Radka GálisePřidej komentář