Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Prohlídku hradu Rožmberk provoněly květinové instalace

roz01
Květinová instalace ve zbrojnici hradu Rožmberk znázorňuje planetu Mars
23.08.2017 15:04 | Ladislav Lhota

Správa hradu Rožmberk se dvěma výstavními počiny od 23. srpna zapojila do celorepublikového projektu Národního památkového ústavu Rok renesanční šlechty. Výstava Květy na nebi renesance zkrášluje historické interiéry květinovými aranžemi, druhá expozice s názvem Rytířský sál – příběh vepsaný do zdí, přibližuje výjimečnou uměleckou hodnotu i symboliku výzdoby rožmberských renesančních interiérů.

ROŽMBERK – Konec letních prázdnin na hradě Rožmberk tradičně patří květinovým výstavám, které oživují hlavní prohlídkový okruh již od roku 2007. „Barevná záplava květů si za ta léta získala stálé příznivce. Rádi se vracejí“, říká kastelánka hradu Andrea Čekanová. Florista Slávek Rabušic s týmem zahradnic ze zámků Třeboň a Kratochvíle a kláštera Zlatá Koruna připravili aranže z více než tisícovky květin. Dominují slunečnice, eremurus, lilie, kaly, anturie, chryzantémy, astry, azalky, gladioly, gerbery či rozchodníky.

Téma letošních květinových instalací úzce souvisí s druhým výstavním projektem nazvaným Rytířský sál – příběh vepsaný do zdí, který pomocí digitální projekce přibližuje detaily všech původních nástěnných maleb, obrazů, kazetových stropů i nápisů ze 17. století. Dochovaly se v tomto unikátním prostoru, ale návštěvník si jich nevšimne během klasické prohlídky. Cílem projektu je poukázat na výjimečnou uměleckou hodnotu i filosofický rozměr této výzdoby.

Součástí rožmberské tabulnice v Rytířském sále je cyklus obrazů sedmi planet. „Téma nebeských objektů se promítá i do letošních květinových instalací. Floristé stáli před nelehkým úkolem - pomocí květů ztvárnit například Slunce, Měsíc, Venuši a další nebeská tělesa“, ozřejmuje Andrea Čekanová koncept květinové výstavy. Květy na nebi renensance si lidé mohou prohlédnout v hlavním prohlídkovém okruhu  do 27. srpna. Druhá z výstav je volně přístupná v rámci běžné provozní doby hradní galerie až do 30. září.

(lho, tzp)
Foto archiv NPÚPřidej komentář