Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Projekt japonského architekta podpoří kraj i město

260123tsu01
Městská rada v Českých Budějovicích schválila předložení žádosti o dotaci z programu Jihočeského kraje a hodlá podpořit také z vlastní pokladny netradiční projekt, který bude prezentovat japonský architekt Tsuyoshi Tane v Domě umění na náměstí Přemysla Otakara II. letos v létě
26.01.2023 12:55 | Ladislav Lhota

Speciální projekt s názvem Archeologie budoucnosti pro Dům umění na náměstí Přemysla Otakara II. v jihočeské metropoli připravuje japonský architekt Tsuyoshi Tane (1979). Koncept rodáka z prefektury Tokio, který žije a tvoří v Paříži, kde založil Atelier Tsuyoshi Tane Architects (ATTA), navazuje prostřednictvím architektury na místní historii a vytváří prostředí pro budoucnost. Netradiční a ojedinělý počin zřejmě získá dotační podporu od Jihočeského kraje i městské radnice. Veřejnosti bude přístupný od 8. června do 27. srpna.     

Č. BUDĚJOVICE – Tsuyoshi Tane vystudoval Hokkaidó Tokai University. Aktivně působil v londýnském ateliéru Davida Adjaye a kodaňské kanceláři Henning Larsen. Poté přesídlil do hlavního města Francie. Od časopisu ICON získal ocenění pro nejmladší tvůrce The 20 essential young architects. Nikkei Architecture ho vyhlásila architektem roku 2019. Během kariéry získal řadu ocenění od francouzského ministerstva kultury, vyznamenali ho v Estonsku a jeho rodné zemi. Pořádá přednášky po celém světě. „Půjde o jeho první prezentaci u nás. Představí vlastní tvorbu, ukáže na problematiku současné stavební, klimatické, společenské a ekologické situace,“ říká kurátor Michal Škoda.

Tsuyoshi Tane byl hostujícím vědeckým pracovníkem na Královské akademii výtvarných umění v Kodani, vyučoval na Kolumbijské univerzitě v New Yorku (2012) a hostoval jako profesor na ESVMD (2014). Stal se členem galerijní rady TOTO v Tokiu (2020). Městská rada v Českých Budějovicích v souvislosti s projektem japonského architekta schválila předložení žádosti o dotaci z programu Jihočeského kraje. „Jde o neinvestiční dotační program s názvem Podpora kultury, jehož smyslem je především rozšíření nabídky umění v regionu,“ informuje první náměstek primátorky Petr Maroš. Podle jeho slov se vedle kraje bude na podpoře projektu podílet i město.

(lho, wel)
Foto archiv Statutárního města Č. BudějovicePřidej komentář