Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Projekt Léto v jižních Čechách sklidil úspěch

let01
Mezi vyhledávané turistické lokality patří zřícenina hradu Helfenburk u Bavorova v okrese Strakonice. Nachází se na skalnatém vrchu Malošín v nadmořské výšce 683 metrů, od roku 1963 je hradní komplex chráněný jako kulturní památka
11.11.2020 15:39 | Ladislav Lhota

Jihočeský kraj se stal v letošním třetím čtvrtletí nejvíce turisty vyhledávaným regionem v tuzemsku. Počtem hostů i přenocování za sebou jižní Čechy historicky poprvé nechaly nejen všechny zbývající kraje, ale i Prahu. Navzdory koronavirové krizi v létě návštěvníci strávili na jihu Čech celkem více než 2,38 miliónu nocí, tedy o 4,8 procenta víc, než v rekordním roce 2019. Úspěch připisují odborníci projektu Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) Léto v jižních Čechách.

JIŽNÍ ČECHY – Podle čerstvě zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) navštívilo od začátku července do konce září jihočeský region celkem 780 744 hostů, z toho 703 059 domácích a 77 685 zahraničních, což znamenalo i přes krizi meziroční propad o pouhá tři procenta. Ve srovnání s rokem 2019 přijelo o 22 procent víc domácích turistů, zato cizinců dorazila třetina. „Hlavním důvodem byla koronavirová pandemie. Zejména do Českého Krumlova mířili poslední roky v hojné míře především Asiaté, kteří letos nepřijeli vůbec. Ti zde představovali přibližně polovinu veškeré zahraniční klientely,“ konstatoval ředitel JCCR Jaromír Polášek.

Celosvětová situace nasvědčuje tomu, že návštěvníci z Asie se nedostaví ani v několika příštích sezonách. „V první fázi jsme se proto věnovali domácím výletníkům, pro něž jsme nachystali projekt Léto v jižních Čechách. Do budoucna se musíme zaměřit na turisty z jiných, především evropských zemí,“ ujistil Jaromír Polášek. Podle jeho slov přinášejí data z letních měsíců reálnou naději, že velká část poskytovatelů služeb v cestovním ruchu přežije koronavirovou krizi, byť se ztrátami. „Zásadní je počet přenocování ve třetím čtvrtletí, ve kterém jsme předběhli celou republiku a především významně eliminovali jarní schodek,“ informoval.

Vytíženost ubytovacích zařízení v nižším cenovém segmentu dosáhla na jihu Čech meziročního srovnání s loňskem. Jihočeské kempy zopakovaly svoje loňské tržby, zatímco pětihvězdičkové hotely klesly na čtvrtinu tržeb roku 2019. Jihočeský kraj přišel jako první v polovině června se systémem slevových voucherů na ubytování, čímž výrazně podpořil motivaci domácích turistů strávit léto na jihu Čech. V loňském roce zaznamenal Jihočeský kraj historicky nejvyšší návštěvnost hromadných ubytovacích zařízení a meziroční nárůst počtu přenocování o zhruba tři procenta. Na jednoho hosta připadalo v průměru dvě a půl přenocování.

(lho, tzc)
Foto archiv JCCR


let02
let03


Přidej komentář