Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Projekt spojuje památky z jihu Čech a Rakouska

bat01
Silný příběh provází znovuzrozený zámek Dub na Prachaticku, jehož obnovu vzal na svá bedra nynější majitel Jaroslav di Battaglia, rytíř Řádu Božího hrobu
09.10.2019 15:43 | Ladislav Lhota

Po tříleté realizační fázi se blíží do finiše příhraniční česko-rakouaký projekt Památky žijí, jehož cílem je oživení některých známých památek i neprávem opomíjených historických objektů. Měl by zvýšit jejich návštěvnost a zčásti odklonit koncentraci turistů z přetížených lokalit, například Českého Krumlova. Partnerem projektu za jižní Čechy a Vysočinu je Jihočeská centrála cestovního ruchu.

JIŽNÍ ČECHY – Hlavními aktivitami při realizaci byla analýza do projektu zapojených památek, vznik tematických přeshraničních turistických stezek, zpracování mapy památek a zmíněných stezek, publikace příběhů znovuzrozených památek, nový turistický navigační systém na zámku Třeboň či podpora kulturních akcí na zapojených památkách. Náklady na jihočeskou část tříletého projektu, který skončí letos v prosinci, činí zhruba sedm a půl milionu korun, z nichž osmdesát pět procent pokryjí prostředky z evropského dotačního programu Interreg Rakousko-Česká republika.

Vytvořením přeshraničních tematických stezek budou památky obou sousedních zemí propojené a propagované v jednom turistickém produktu. Na projektu se společně podílejí na české straně Jihočeská Silva Nortica, Jihočeská centrála cestovního ruchu, Národní památkový ústav a Vysočina Tourism. Na rakouské straně Destination Waldviertel a Mühlviertel Marken. „V jižních Čechách se do projektu zapojilo dvaačtyřicet památkových objektů a městských památkových rezervací, na Vysočině dvacet devět, v Horním Rakousku čtyři místa a v Dolním Rakousku jednadvacet,“ spočítala manažerka projektu Klára Kaštylová.

Jihočeské památky reprezentují zámky Vysoký Hrádek, Mitrowitz, Týn nad Vltavou, Kratochvíle, Dub, Vimperk, Dobrš, Blatná, Měšice, Lnáře, Bechyně, Třeboň, Jindřichův Hradec, Český Rudolec, Nová Bystřice a Dačice, města České Budějovice, Nové Hrady, Žumberk, Prachatice, Vodňany, Písek, Bechyně, Tábor, Třeboň, Nová Bystřice a Slavonice, kláštery Borovany, Zlatá Koruna, Český Krumlov, Vyšší Brod, Milevsko, Klokoty, Minoritský klášter v Jindřichově Hradci a jindřichohradecké Muzeum fotografie a moderních obrazových médií.

Oživlé památky provázejí silné příběhy

Pomyslný žebříček uzavírají hrady Rožmberk, Nové Hrady, Strakonice, Zvíkov, Bechyňská brána a věž Kotnov, Soběslav a Landštejn. Oživlé památky nabízejí velmi často silné příběhy novodobého zrození. Příkladem je zámek Dub u Prachatic, který už jednadvacet let opravuje v podstatě svépomocí rodina Jaroslava di Battaglii, rytíře Řádu Božího hrobu. Zámkem, kde do počátku devadesátých let minulého století sídlilo zemědělské učiliště a který je stále v rekonstrukci, provádějí turisty osobně majitelé. Po činnosti školy vyvezli z objektu přes dvě stě tun odpadu. V současné době je zámek Dub oficiálním sídlem Řádu Božího hrobu v Čechách.

Znovuzrozením za odlišných podmínek s více než 320 miliónovým finančním krytím ze zdrojů Evropské unie prošel komplex klášterů v Českém Krumlově. Areál klášterů minoritů a ženského řádu klarisek s klášterním kostelem je umístěný v historické čtvrti Latrán nedaleko českokrumlovského hradu a zámku. Po ukončení projektu revitalizace dnes komplex ukazuje široké veřejnosti zcela unikátní formou klášterní život, kulturu, historii a umění daného období. Současně vytváří mimořádně zajímavý prostor pro poznání, zážitky i odpočinek.

Mezi podpůrné aktivity projektu patří veletrhy cestovního ruchu, semináře, press tripy a fam tripy pro novináře, blogery, instagramery či odborníky v cestovním ruchu, finanční podpora akcí na zapojených objektech, mediální podpora těchto akcí. V rámci nich JCCR realizovala poměrně rozsáhlou mediální kampaň a představila jihočeské památky na veletrzích cestovního ruchu Travelfest v Českých Budějovicích, Ferienmesse a Waldviertel tour ve Vídni, ITEP v Plzni, GO a RegionTour v Brně, Infotour v Hradci Králové a dalších místech.

(lho, tzc)
Foto archiv JCCR



Přidej komentář