Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Pusopis Báry Sedláčkové nabral zajímavý směr

300323pus01
Talentovaná českobudějovická výtvarnice Barbora Sedláčková kvůli zdravotnímu hendikepu pohybuje pouze hlavou a maluje ústy. Má za sebou řadu úspěšných výstav a ze svých obrázků každoročně sestavuje oblíbený nástěnný kalendář. Tvorbu z poslední doby představí v Radniční výstavní síni od 5. dubna pod názvem Pusopis
30.03.2023 10:36 | Ladislav Lhota

Do Radniční výstavní síně na náměstí Přemysla Otakara II. se vrátí po devíti létech výstava s názvem Pusopis. Ten poukazuje na malířský styl, kterým tvoří zakrátko jednadvacetiletá Barbora Sedláčková z Českých Budějovic. Talentovaná výtvarnice pohybuje pouze hlavou kvůli zdravotnímu hendikepu a maluje ústy. V bezbariérovém prostoru na radnici vystavovala už v září 2014 a sklidila značný ohlas. Na výstavě od 5. dubna do 6. května představí hlavně obrazy z posledního období vytvořené kombinací akvarelu s uměleckou tuší.

Č. BUDĚJOVICE – Mladá malířka také letos přizvala ke společné prezentaci výtvarný ateliér z centra ARPIDA, kde její talent objevila Alena Jankovská. Galerii zaplní i práce dalších autorů malujících ústy nebo nohama, kteří jsou členy sdružení UMÚN. „Barča byla do tří let úplně zdravá holčička, ale potom onemocněla neuropatií. Nyní je odkázaná na invalidní vozík. Naštěstí nerezignovala. Svoje problémy zvládá za pomoci rodiny a přátel s takovým odhodláním, že je velkou inspirací pro ostatní,“ zdůrazňuje primátorka Dagmar Škodová Parmová, která převzala záštitu nad výstavou.

Bára Sedláčková trpělivě rozvíjí vlastní tvořivost i za pomoci profesionálů. A sklízí úspěchy. První samostatnou výstavu měla ve dvanácti létech, načež se dočkala mnoha dalších po celé České republice. Každoročně ze svých aktuálních obrazů sestavuje nástěnný kalendář. Pro letošní vybrala motivy květin a další detaily z přírody. Všechny obrázky jsou namalované velmi precizně a zároveň s lehkostí dokazující výjimečné nadání. Od loňska ji vedou lektorky Irena Friess Staneva a Jana Koloušková, které ji nasměrovaly k novému výtvarnému stylu. Uplatňuje ho hlavně při malování květin a přírodních motivů.

První byla lilie

V dubnu oslaví Bára jednadvacáté narozeniny. Chystá se k maturitě na Waldorfském lyceu. Jako ročníkovou práci zvolila rozbor Erbenovy sbírky Kytice, k níž vytvořila vlastní ilustrace akvarelem a kombinovanou technikou. Ráda by pokračovala ve studiu na vysoké škole výtvarného zaměření. Výtvarnice a lektorka Irena Friess Staneva je absolventkou pražské AVU. Aktuální svěřenkyni poznala díky organizaci Zlatá rybka, která měla Báře splnit přání vyhledat umělce, který ji povede v procesu malby. „Postupně jsem zjišťovala, jaká to je energická, inteligentní, tvůrčí a laskavá mladá žena. Miluje malování, které je důležitou složkou jejího života,“ říká Staneva.

Loni se Bára Sedláčková zabývala sérií květinových akvarelů. Staly se podkladem pro nástěnný kalendář. První květina byla lilie. „Spěchala jsem tenkrát za Barčou na lekci do Waldorfského lycea. Zaparkovala jsem u Metropolu a zaběhla do květinářství. Řekla jsem prodavačce, že potřebuji květinu na malování. Do zátiší. Odpověděla, že má dva kvítky z lilie a dá mi je zdarma, když poslouží něčemu dobrému. Přinesla jsem na malování i několik našepsovaných dřevěných překližek a nabídla Barče, že zkusíme akvarel s tuší na dřevě. Byla nadšená. Myslím, že při tvorbě těchto obrázků začalo vznikat něco nového a došlo k zajímavému posunu v její malbě,“ doplňuje lektorka.

(lho)
Foto archiv Statutárního města Č. Budějovice


300323pus02
300323pus03
300323pus04
300323pus05
300323pus06


Přidej komentář