Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Putující architekt David Vávra završuje Šumný projekt u Schelů

va01
Herec divadla Sklep a putující architekt David Vávra završuje Šumný projekt v Komorní galerii u Schelů
13.10.2017 22:46 | Ladislav Lhota

Herec divadla Sklep a putující architekt David Vávra letos podruhé oživuje výstavní prostory českobudějovické Komorní galerie u Schelů v rámci svého Šumného projektu. Počátkem léta v první části nazvané Petrkov v nás vzdal poctu Bohuslavu Reynkovi. Sérii obrazů na společné téma vytvořili s Vávrou také Marcela Burdová, Jitka Hilská a Vítězslav Fejlek. Pod titulem Cesty s pastelem, aneb záznam z putování Davida Vávry různými kontinenty, vznikla druhá část zahrnující ukázky z mnohovrstevného autorova díla (13. října – 16. listopadu).

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Čtyřicítka pastelů a připojené kresby nejsou jedinými exponáty v aktuálním výstavním počinu završujícím Šumný projekt. Čerstvě šedesátiletý vpravdě renesanční umělec představuje objekty ze spékaného skla, keramiky nebo porcelánu a dokládá tím, že své původní tvůrčí motto „běžet s domy“ navršil úplně lehce dalším heslem „běžet s materiály“.

David Vávra vytvořil také sadu porcelánových hrnků s konvicemi. „Výroba těch malých hrnečků byla jakousi psychoterapeutickou činností, stejně jako je pro mě kresba. V duchu nápisu, který jsem spatřil na dveřích při lázeňském pobytu, je to léčba prací,“ vysvětluje absolvent ČVUT a AVU, jenž v babiččině sklepě před pětačtyřiceti léty spolu s Milanem Steindlerem založil známé divadlo.  

Praskla mu bota na Jizerské padesátce

Spoluautor a hlavní protagonista šestašedesáti dílů televizních Šumných měst, na něž navazuje dosud neukončená série Šumných stop (významných Čechů, kteří působili v zahraničí) kdysi bavil televizní diváky satirickým pořadem Alles Gute – Česká soda a stále baví diváky ve Sklepě i na filmovém plátně (v současnosti nátáči film s pracovním názvem Sešlost, kde má hlavní roli spolu s Ivanou Chýlkovou).

Na výstavě u Schelů jsou k vidění i koupi Vávrovy knihy Tři cesty za architekturou, Jedeme k moři a Běžet s domy. Doplňují je publikace Drobné perly české architektury a tiskárnou ještě vonící Brasilia – město – sen, na nichž se herec, architekt a výtvarník podílel jako spoluautor. Návštěvníci nepřehlédnou artefakty dokumentující Vávrovu sportovní činnost – prasklou běžeckou botu z letošního ročníku Jizerské padesátky, skleněnou medaili z téhož závodu či startovní číslo z Velké kunratické.

Ladislav Lhota
Foto autor   va02
va03
va04
va05
va06


Přidej komentář