Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Putující Karel Řepa našel Krávy pod mostem

rec01
Kulisu k fotografiím i obrazům Karla Řepy tvoří výtvarně zajímavé scenérie náhodně spatřené z okrajů zaprášených cest a zachycené v mnoha zemích Evropy i Asie
10.07.2020 13:18 | Ladislav Lhota

První výstavní projekt kina Kotva v krajské metropoli po koronavirové pauze odstartoval rekordní účastí na vernisáži 9. července. Seznamuje návštěvníky s fotografiemi a obrazy zdejšího rodáka Karla Řepy (1979), výtvarníka a pedagoga, jenž podniká více či méně odvážné výpravy na bicyklu nebo pěšky, při nichž aparátem zachycuje náhodně zvolené objekty, které nějakým způsobem zasáhnou jeho výtvarné cítění. Do obrazů tvořených v ateliéru promítá iluzorní vyjádření toho, co viděl na cestách.

Č. BUDĚJOVICE – Výstava poskládaná tradičně za přísného dohledu kotváckého dramaturga Václava Němce kombinuje dva obrazové soubory, fotografický v předsálí kina a malířský na stěnách kavárny. Společně vydávají svědectví o autorově putování dalekými krajinami, ale vůbec si nekladou dokumentární ambice. „Je to všechno bizár,“ říká s nadsázkou Karel Řepa, jenž spontánně zastavuje svůj bicykl u zaprášených silnic na městských periferiích nebo ve volné přírodě, aby zachytil výtvarně zajímavé scenérie. Potom se ztěžka opírá do pedálů ve snaze dohonit kolegu, jehož siluetu mezitím ztratil za obzorem.  

Řepův fotografický soubor v Kotvě nabízí čtrnáct záznamů z téměř čtyřicetidenní poutě na kole z Baku do Českých Budějovic. Námětově ho propojují banální krajinné kompozice rámované nahodilým setkáním s obyvateli naší planety a technickými vynálezy. Obrazový soubor prezentuje výjevy z širšího okruhu pěších a cyklistických výprav. Původně fotografické záznamy se autor pokouší skrze malířské médium posunout k expresivnější výrazové rovině. Jako obsahové pojítko vystavovaných sérií vděčně slouží motiv krávy. Setkání s tímto zvířetem tvoří oblíbený kolorit všech výprav a cestovních vzpomínek. Autor viděl krávy pod mostem, na březích řek i mezi paneláky.

Karel Řepa absolvoval Biskupské gymnázium Jana Nepomuka Neumanna v jihočeské metropoli, poté vystudoval obory Učitelství českého jazyka a výtvarné výchovy a také Arteterapie na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity, kde nyní působí jako pedagog v rámci katedry výtvarné výchovy. Vyučuje výtvarnou přípravu, dějiny výtvarné kultury a environmentální tvorbu. Kulisy pro své fotografické a malířské počínání našel nejen díky výpravě do Ázerbájdžánu, ale i při toulkách v Gruzii, Rumunsku, Slovinsku, Rakousku a dalších zemích. Výstava Krávy pod mostem potrvá do 10. října.

Ladislav Lhota
Foto autor (3) a Karel Řepa (3)


rec02
rec03
rec04
zzzrec05
rec06


Přidej komentář