Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Radek Gális oslovuje čtenáře dějepisem naživo

rag01
Knihu Moje stoleté Československo přináší autor Radek Gális k výročí vzniku republiky, ale také ke svým padesátinám
08.02.2019 12:54 | Ladislav Lhota

Titul Moje stoleté Československo, vydaný v závěru minulého roku, obsahuje unikátní výpovědi čtrnácti osobností, které na vlastní kůži pocítily zlomové okamžiky dvacátého století. Publicista a spisovatel Radek Gális připravil a vydal knihu ve spolupráci s českobudějovickým nakladatelstvím Měsíc ve dne a ve stejnojmennné kavárně ji letos 7. února představil veřejnosti. Požehnání na cestu ke čtenářům přidal katolický kněz Karel Skalický, ukázky přečetl herec René Šmotek.

Č. BUDĚJOVICE – Na 258 textových stranách doplněných vzácnými snímky se postupně odvíjí vyprávění dvou legionářů z 1. světové (Velké) války Miloslava Slavaty, který bojoval na Piavě v Itálii, a Antonína Šídy, jenž vstoupil do legií ve Francii a zapojil se do bojů u Verdunu. „Jako kluk jsem slýchával písně z doby prvního světového konfliktu. Zpíval je starší bratr moji babičky. Vzbudilo to ve mně zájem a když jsem přišel do Prahy v devadesátém roce studovat žurnalistiku, zjistil jsem, že tam dosud žijí poslední legionáři. Poštěstilo se mi zasednout s některými ke stolu a naslouchat vzpomínkám. U nás v jižních Čechách jsem neznal nikoho,“ říká Radek Gális, rodák z Tábora.

Službu u prvního prezidenta T. G. Masaryka v knize popisuje člen jeho ochranky Josef Charvát. Jedinečné svědectví o Československém polním lazaretu J. A. Komenského pro interbrigadisty ve španělské občanské válce 1936 – 1939 podává zdravotní sestra Vladimíra Hánělová. O bojištích 2. světové války vypovídá stíhací pilot, generál František Fajtl („Válka je nemilosrdná a nezná slitování,“ líčí hrdina, jenž se později stal vyhledávaným spisovatelem.), nebo velitel legendárního paravýsadku Silver B Jan Zemek, jenž spolu se členy výsadků Silver B a Anthropoid připravoval atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Co je to za nevzdělanou ženu?

Zrůdnost komunistické totality dokumentuje svým příběhem František Přeučil odsouzený na doživotí ve vykonstruovaném procesu s poslankyní Miladou Horákovou. „Jeho slova vám otevřou oči. Když potom slyšíte komunistku Semelovou hlásat, že Horáková byla odsouzená poprávu, ptáte se, co je to, s prominutím, za nevzdělanou ženu,“ upozorňuje Radek Gális, jehož kniha nabízí také obsáhlý rozhovor s Josefem Hasilem, nepolapitelným Králem Šumavy, dodnes žijícím v USA. „Nejsem žádný Král Šumavy, ale Pepík Hasilů ze Zábrdí,“ směje se do telefonu neohrožený převaděč. Po únoru 1948 dostal za hranice desítky lidí, ale pykala za to celá jeho rodina.

Odporný režim nastolený příslušníky vlastního národa charakterizuje v Gálisově knize také odsouzený katolický biskup Karel Otčenášek z Hradce Králové nebo hrabě Zdeněk Sternberg z Českého Štenberka nasazený v padesátých létech u Pomocných technických praporů, jenž po srpnu 1968 odešel do exilu, ale po Sametové revoluci se vrátil ke správě rodového majetku. Dvacet let v exilu strávil také básník s kytarou a hlavní představitel československého protestsongu Karel Kryl. Mohl se vyjadřovat ke skutečnému stavu demokracie u nás, stejně jako zpravodaj a komentátor Jan Petránek, expert na poměry v zemích bývalého Sovětského svazu a muž neohrožených postojů.

Na život v „normalizaci“, kdy vládnoucí garnitura nutila lidi sklánět hlavu, nebo zvolit exil, vzpomíná básník a kunsthistorik Ivan Martin „Magor“ Jirous. Knížku uzavírá dialog s Danou Němcovou, disidentkou a obhájkyní lidských práv nejen za totality, ale i dnes. Autor vyzpovídal respondenty během uplynulých třiceti let. Některé rozhovory zkráceně publikoval v tisku, jiné vycházejí poprvé. „Je to vlastně takový dějepis naživo,“ podotýká Radek Gális (1968), jenž za poslední dva roky ve spolupráci s Měsícem ve dne vyprodukoval tituly Náš kardinál, Černí baroni od Černé věže a Mušketýři z Ria (spolu s dalšími autory). Brzy vyjde titul Rozpůlená srdce k 70. výročí státu Izrael.

Knihu Moje stoleté Československo lze zakoupit na třech místech v jihočeské metropoli – v Karmelitánském knihkupectví Na Sadech, dále v knihkupectvích v Plachého a Šumavské ulici. Distribuci přes internet zajišťuje knižní velkoobchod Kosmas.

Ladislav Lhota
Foto autor      


rag02
rag03
rag04
rag05
rag06


Přidej komentář