Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Radek Gális přibližuje osobnosti Ve znamení Růže

281222vzr01
Jedním z unikátních dobových snímků Františka Dvořáka je opatřená obálka čerstvě vydané knihy Ve znamení Růže. Sestavil ji publicista a novinář Radek Gális z rozhovorů s kulturními personami, které na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století stály za publikační činností věhlasného nakladatelství přesahujícího svým edičním programem regionální vymezení
29.12.2022 13:23 | Ladislav Lhota

Před závěrem roku vyšla ve spolupráci se Statutárním městem České Budějovice kniha Ve znamení Růže z pera jihočeského publicisty a novináře Radka Gálise. Obsahem jsou rozhovory s personami spojenými na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století s věhlasným nakladatelstvím Růže. Patřili k nim spisovatel a básník Věroslav Mertl, historik Robert Sak, výtvarník Jiří Müller, knihovník Jan Mareš, filmový historik Boris Jachnin, literární historik Jaroslav Med nebo typograf Jan Solpera, autor loga Růže.

Č. BUDĚJOVICE – Nakladatelský dům sídlil na náměstí Přemysla Otakara II. (tehdy Žižkovo) v jihočeské metropoli a název Růže nosil od roku 1968, kdy literární redakci tvořili Robert Sak, Jan Mareš a Věroslav Mertl. Předchůdcem byl Krajský dům osvěty, který zahájil ediční činnost v roce 1957 a později se z něho vyčlenilo Krajské nakladatelství. Pod hlavičkou Růže (v průběhu normalizačního dvacetiletí 1970 až 1989 se tato čtyři písmena vytratila z názvu) vycházely knižní tituly do konce roku 1991. Privatizovaný podnik zanikl k 1. lednu 1992, název později převzala firma se sídlem v jihočeském Krníně.      

Zlaté období Růže provázely sešitové řady Česká četba a Statečná srdce, rychle zastavený časopis Arch, vydávání děl Bohuslava Reynka, Jaroslava Durycha, Adalberta Stiftera, Zdeňka Kalisty a dalších renomovaných autorů. Gálisovu publikaci ilustrují snímky z  archivu respondentů či jejich rodin, také unikátní záběry fotografa Františka Dvořáka (autor fota na obálce). Slavnostní prezentace knihy, zachycující prostřednictvím osobních svědectví významný úsek novodobé historie Českých Budějovic, který charakterizovaly čistky ve společnosti při nástupu temné normalizace, se uskuteční v Jihočeské vědecké knihovně na Lidické třídě v úterý 7. února od 18.30 hodin.

Knihu lze zakoupit v českobudějovických knihkupectvích u karmelitánů Na Sadech, Doron u Černé věže nebo Duha.

Ladislav Lhota
Foto archiv Radka Gálise


281222vzr02


Přidej komentář