Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Renata Štolbová je doma pod Kletí a vystavuje Doma U Schelů

res01
Obrazy Renaty Štolbové jsou milé a hodně barevné. Prolínají se v nich lidé, zvířátka, andělé, zdroje světla a naděje
28.10.2018 10:10 | Ladislav Lhota

Výstava obrazů akademické malířky Renaty Štolbové příznačně nazvaná Doma připutovala z písecké Sladovny do jihočeské metropole, kde ji v zeštíhlené podobě (v Písku bylo k vidění osmdesát pět děl, nyní o třicet méně) představuje Komorní galerie U Schelů v Panské ulici. Umělkyně slavící kulaté životní jubileum reflektuje ve své tvorbě z posledních třech let příjemnou skutečnost, že po dlouhém vandrování je konečně doma. A také, že se právě nachází ve šťastné životní etapě.

Č. BUDĚJOVICE – Na své životní a umělecké pouti procházela rodačka od Černé věže řadou zastávek v Čechách i na Moravě. Její cesty spojovaly další zajímavé i hodně vzdálené body na globusu. Velkým obloukem se vrátila do míst, s nimiž spojila významnou část svého dětství. Pro současnou práci čerpá podněty a energii z fondu zážitků, které se kdysi nastřádaly v její dívčí duši. „Kleť, Kluk, Brloh, Křemže a Holubov, kde teď bydlím, to jsou místa, kam jsem jezdila na výlety s rodiči. Spoustu času jsem trávila pod Klukem. Měli jsme tam pronajatou chalupu,“ vysvětluje malířka zastoupená v mnoha galeriích a soukromých sbírkách po celém světě.

Zůstává sama sebou. Lidské postavičky, zvířátka, krajiny a duchovní náměty si přisvojila jako nekonečnou inspiraci. „Divila bych se, kdybych začala malovat třeba městské ulice. To asi ne,“ usmívá se. Pod klenbami galerie U Schelů představuje tradičně milé obrazy a obrázky, v nichž se prolínají živí tvorové s přírodou a jejími dary, to všechno obklopené světlem (v noci svítí měsíc a hvězdy) nesoucím poznání, teplo, naději. Vedle pláten a maleb na dřevě překvapuje autorka využitím keramiky. „Část letošního léta jsem strávila v Bechyni a učila se malovat na talíře nebo kachlíky. Dost mě to pohltilo. Ani v šedesáti není pozdě zkusit něco nového,“ ujišťuje.  

Olejomalby Renaty Štolbové z aktuálního tvůrčího období jsou vydatně prosycené prostředím, které je typické pro kultovní jihočeskou horu Kleť a její okolí nebo krajinu kolem nedalekého Kluku. Nechybí i čistě duchovní tematika, k níž se malířka vrací také v knižních ilustracích nebo výzdobou sakrálních prostor a volně přístupných galerií pod širým nebem. To je především čtrnáct obrazů v kapličkách křížové cesty kolem kostela Panny Marie Bolestné v Dobré Vodě u Českých Budějovic, další tři biblické výjevy v trojboké kapličce tamtéž a úplně čerstvě obraz v kapličce střežící známý pramen, který dal jméno zmiňované obci.    

Obraz spojující náboženské aspekty s místní legendou byl slavnostně odhalený a posvěcený v Dobré Vodě 27. října, pouhý den po zahájení výstavy U Schelů. Malířka pamatovala na horníka, jemuž Panna Maria ukázala cestu ze štoly, a manželský pár, který Matka Boží přivedla k uzdravujícímu prameni. „Původně jsem měla opakovat téma z poškozeného obrazu malovaného na plechu. Byla to Panna Maria Bolestná, kopie oltářního obrazu ze zdejšího kostela. Namísto kopírování kopie jsem zvolila změnu,“ říká Renata Štolbová o svém díle vyvedeném nezvykle na dřevo používané ke stavbě lodí. V Dobré Vodě malířka vytvořila nedávno také obraz do nově postavené smuteční síně.   

Výstava v Komorní galerii U Schelů bude otevřená do 27. listopadu, denně od pondělí do pátku 13 – 17 hodin, o sobotách 10 – 12 hodin.

Ladislav Lhota
Foto autor


res02
res03
res04
res05
res06


Přidej komentář