Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Renesanční Kratochvíle zavoní Návratem květů

170523nak01
Interiéry renesančního zámku Kratochvíle, kterým se kdysi pyšnil Vilém z Rožmberka a nyní je chloubou Národního památkového ústavu, zaplní od 20. do 28. května floristická výstava Návrat květů. Vonět zde budou lilie, karafiáty, tulipány, růže a jícnovka
17.05.2023 14:54 | Ladislav Lhota

Stovky květin v posledním májovém týdnu zkrášlí působivé interiéry zámku Kratochvíle, klenotu stavitelského a dekoračního umění renesanční epochy na jihu Čech. V sobotu 20. května startuje velkorysá floristická výstava Návrat květů, která svým názvem odkazuje na čtyřletou pauzu od předešlé květinové prezentace. V plné kráse tady zavoní lilie, karafiáty, tulipány, růže a jícnovka (Eustoma), všechny typické pro renesanci. Akce skončí 28. května.

KRATOCHVÍLE – Konceptu výstavy se ujal přední český florista a expert na historické vazby Slávek Rabušic. Jednotlivé aranže zhotoví šikovné zahradnice a zahradníci ze spřízněných památkových objektů – Třeboně, Jindřichova Hradce, Zlaté Koruny. Příprava expozice potrvá několik dní, aranžování třech stovek čerstvých květin se musí zvládnout nejdéle za osmačtyřicet hodin. V rámci ochrany cenného vybavení historického interiéru si aranžéři vypomohou foliemi, které zůstanou oku návštěvníka skryté, pod samety a ubrusy budou vložená skla a plexiskla. V sobotu 20. května se návštěvníkům naskytne jedinečná příležitost obdivovat květinové aranže při intimním večerním osvětlení.

Od sobotních osmi hodin večer bude přichystané vystoupení pěveckého sboru Nuzický zvonek, které lze vyslechnout při prohlídce iluminované zahrady a zámku. „Jedná se spíše o procházku zámeckými interiéry bez průvodců. Ti budou na prohlídkové trase připravení odpovídat na otázky z publika,“ vysvětluje kastelán Petr Šmíd. Výstava Návrat květů bude dále přístupná v rámci běžných prohlídek zámku až do neděle 28. května (mimo pondělí). Návštěvní doba je 9 – 15 hodin. Současně mohou návštěvníci Kratochvíle zavítat do zahradního pavilonu Markéta, kde vystavuje své obrazy výtvarnice Jana Holcová. Díla budou k vidění do 3. září.

(lho, sla)
Foto archiv Státního zámku Kratochvíle


170523nak02
170523nak03
170523nak04


Přidej komentář