Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Renesanční zámek Vimperk poprvé vítá zimní návštěvníky

vrz01
Renesanční zámek ve Vimperku, který kdysi bděl nad velmi frekventovanou Zlatou stezkou, po tříleté rekonstrukci vítá letos první turisty a od prvního pátku v prosinci přechází na pravidelný zimní provoz
04.12.2021 11:18 | Ladislav Lhota

Do zimního návštěvnického provozu přešel premiérově od prvního pátku v prosinci státní zámek Vimperk, který byl zpřístupněný letos v létě po rozsáhlých opravách trvajících tři roky. První fáze plánované obnovy horního zámku spolkla více než 130 milionů korun, převážně z evropských dotací. Podařilo se zrekonstruovat dvě třetiny vnitřních prostor a pětinu fasádní plochy. Dokončení plus revitalizace dolního zámku, černé brány a zahrad se rozloží na desítky příštích let.

VIMPERK – V objektu tyčícím se nad městem proslulým tiskařskou a sklářskou tradicí nezůstal vzhledem k pohnuté historii ani zlomek historického mobiliáře. Současný majitel, kterým je od 1. ledna 2015 Národní památkový ústav, vybavil zámecké pokoje zápůjčkami z jiných hradů a zámků ve své správě a část mobiliáře zakoupil ve starožitnictvích nebo antikvariátech po celé Evropě. Návštěvníky letního, ale i zimního prohlídkového okruhu určitě zaujme postel s nebesy pocházející z počátku 17. století a především nedávno odkrytý malovaný renesanční strop. Ten je původní, datovaný rokem 1601. Jihočeští památkáři ho považují za velký a velmi cenný objev.

Prohlídková trasa včetně zimní varianty si klade za cíl prezentovat vimperský zámek jako aristokratické sídlo, v jehož zdech přebývaly významné šlechtické rody. „Snažíme se připomenout a vyzdvihnout málo známý rod Novohradských z Kolovrat, který na konci 16. a na začátku 17. století patřil k nejvýznamnějším v českém státě,“ uvedl pro Český rozhlas Petr Pavelec, ředitel NPÚ v Českých Budějovicích. Vedle komentované prohlídky zámeckých komnat si mohou lidé rozšířit vědomosti v obnovené a zajímavě koncipované expozici Muzea Vimperska, která je umístěná v dalších místnostech. Získají informace o Zlaté stezce, knihtisku, sklářství. Interaktivně si vyzkoušejí jízdu se dřevem na saních.

Klenotem muzejního projektu v zámeckých interiérech je kniha Šumava umírající a romantická od Josefa Váchala, považovaná za jedno ze stěžejních uměleckých děl 20. století v České republice. Národní památkový ústav má ve svém majetku první výtisk tohoto veledíla. Původní hrad ve Vimperku založil pravděpodobně král Přemysl Otakar II. kolem poloviny 13. věku. Byl v držení Janoviců, Kaplířů ze Sulevic (vybudovali předsunuté opevnění Haselburg), Malovce z Chýnova, Rožmberků a Novohradských z Kolovrat, kteří ho přebudovali na renesanční zámek. Přešel do rukou Eggenberků a Schwarzenberků, po roce 1945 ho vlastnilo město a CHKO Šumava.

Zimní prohlídky zámku Vimperk se konají do 19. prosince a poté od 3. ledna do 31. března 2022 vždy od pátku do neděle od 10 do 16 hodin.

Ladislav Lhota
Foto autor     


vrz02
vrz03
vrz04
vrz05
vrz06


Přidej komentář