Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Řepka odkazuje na fotbal. Postoupí konečně Motor?

ver01
Stěny v českobudějovické kavárně u kina Kotva aktuálně zdobí fotografický soubor Čechy Čechům od Daniela Huštáka. Odkazuje na neoficiální národní symboly, k nimž bez diskuse patří i český kapr
09.11.2019 12:02 | Ladislav Lhota

V kavárně a předsálí kina Kotva v jihočeské metropoli se počínaje vernisáží 8. listopadu prolínají zážitky návštěvníků z fotografických výstav Čechy Čechům autora Daniela Huštáka a U ledu od Petra Lundáka. První, pražský fotograf a pedagog, představuje soubor reflektující českou společnost s ironií, která vychází ze symbolů v podobě českého kapra, českého turka, chlebíčku, buřtu nebo klasického ešusu. Druhý, českobudějovický novinář a fotograf, se zabývá fenoménem pod Černou věží, kterým je hokejový Motor.   

Č. BUDĚJOVICE – Absolvent institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě a středoškolský pedagog Daniel Hušták se prostřednictvím vystavovaného souboru ptá, kdo jsme a co utváří nás Čechy. „Snažím se to ukazovat skrze neoficiální národní symboly a stereotypy, které nás definují. Cílem bylo vytvořit jakousi obrazovou esenci češství nebo reklamu na českou společnost. Všechno s humorem a lehkostí. Třeba řepka není jen poukazem na fotbal, ale také na možného příštího prezidenta. Dělat si legraci sami ze sebe je ostatně naším dalším národním symbolem,“ říká devětadvacetiletý autor, jenž vytvořil i podobné soubory Země česká, domov můj, nebo Dovča.

Petr Lundák (1983) vystavoval v Kotvě již roku 2008 pouliční záběry. „Od té doby udělal neskutečný výkonnostní skok. Začal fotografovat barevně a využívat barevných kontrastů. Jeho hokejových snímků jsem si všiml v budějovickém klubu Hammond. Prezentoval momentky ze zákulisí, tehdy ještě černobílé,“ připomíná kurátor Václav Němec. „Chtěl jsem nafotit postup Motoru do extraligy v roce 2015, o rok později a každý následující rok. Pořád to nevychází. U pokladny v Lidlu jsem nedávno slyšel rozmluvu dvou žen. Jedna se pochlubila zaručenou informací, kterou přinesl její Franta z hospody. Motor prý nechce postoupit. Kéž nemá pravdu a vyjde to letos,“ přeje si Petr Lundák.   

Ladislav Lhota
Foto autor (1), Daniel Hušták (3) a Petr Lundák (2)


ver02
ver03
ver04
ver05
ver06


Přidej komentář