Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Retrohrátky v Jihočeském muzeu otevírají dětský svět

re01
Manželé Šídlovi z Vodňan představují v Jihočeském muzeu svoji sbírku historických panenek, která čítá přes tři sta exemplářů
20.04.2018 12:49 | Ladislav Lhota

Jihočeské muzeum v hlavní budově na Senovážném náměstí v Českých Budějovicích připravilo rodinnou výstavu Retrohrátky (20. dubna – 29. července). Představuje rozsáhlou sbírku panenek, kočárků a hraček, převážně ze šedesátých až osmdesátých let minulého století, kterou zapůjčili manželé Blanka a Josef Šídlovi z jihočeských Vodňan. Část expozice vzešla z muzejního fondu a tvoří ji ukázky hraček od pradávna donedávna. Nechybí interaktivní koutek a promítání starých pohádek.

Č. BUDĚJOVICE – Blanka a Josef Šídlovi se věnují sběratelství panenek déle než patnáct let. Za tu dobu nashromáždili přes 300 kusů, převážně z produkce českých firem Hamiro a Gumotex. Získali však  i panenky z Německa, Švýcarska, Vietnamu, Turecka či Japonska. Panenky a vše, co s nimi souvisí, nakupují zejména na burzách Klubu sběratelů kuriozit nebo přes internet, často je dostávají přátel a známých. Některé kousky bývají ve špatném stavu a potřebují opravit. Paní Blanka vrací funkčnost a krásu panenkám a jejich textilním doplňkům, pan Josef dává lesk kočárkům.

Výstava v Jihočeském muzeu osloví nejen děti, ale i jejich rodiče a prarodiče, kteří si připomenou hračky ze svého dětství. Prezentovanou sbírku manželů Šídlových tvoří panenky, postýlky, kolébky, chrastítka, drobný dětský nábytek, doplňující textil, kočárky pro panenky i pro miminka. Většina exponátů pochází ze sedmé až deváté dekády 20. století. Malé i velké chlapce potěší sbírka autíček a stavebnic z uvedeného období, která také pochází z majetku vodňanské sběratelské dvojice.

Rodiče ukážou potomkům, čím se bavili

V menším sále uvidí návštěvníci hračky pro děti ze sbírek Jihočeského muzea. „Připravili jsme ukázky exponátů od nejstarších dob až po nedávnou minulost – sadu miniaturních keramických nádobek a lžiček z halštatské mohyly, hliněné panenky, chrastítko nebo koník ze středověkých a raně novověkých archeologických nálezů. Z novější doby ukážeme předchůdce dnešních puzzle, oblíbené igráčky nebo autíčka z jihočeského podniku ITES Trhové Sviny,“ přibližuje jedna z autorek výstavy Petra Prokopcová.

Hračky z druhé poloviny 20. století představuje Jihočeské muzeum v širším průřezu, aby si rodiče mohli připomenout svá mladá léta a ukázat potomkům, čím se bavili. V interaktivním koutku si děti vyzkouší stolní hry nebo si zaskáčou klasického panáka. Milovníci pohádek si užijí televizní koutek s pásmem krátkých filmů zapůjčených z Národního filmového archivu nebo pohádkové obrázky  z retro promítačky. Výstavu doprovází zábavný a vzdělávací program pro školy a dětské skupiny.

(lho, tzm)
Foto Ladislav Lhota


re02
re03
re04
re05
re06


Přidej komentář