Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Robert Vano vystavuje Platinovou kolekci v Galerii Mariánská

van01
Slovenský rodák Robert Vano používá speciální proces výroby autorských fotografií
23.09.2016 14:04 | Ladislav Lhota

Světově proslulý fotograf Robert Vano přivezl do českobudějovické Galerie Mariánská svůj nejslavnější výstavní projekt Platinová kolekce, který měl premiéru v pražském Mánesu roku 2009 a od té době koluje po České republice za neutuchajícího zájmu návštěvníků. V jihočeské metropoli bude výstava přístupná od 23. září až do posledního dne kalendářního roku.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Platinová kolekce obsahuje celkem dvě stovky fotografií, které Robert Vano zhotovil ručně a každá z nich je neopakovatelným originálem. Autor pečlivě vybíral ženské a mužské akty, záběry ze světa módy, různých zátiší, architektonických a většinou pražských zákoutí. Expozici v Galerii Mariánská tvoří šedesát vybraných fotografií z této kolekce. Některé z nich v tištěné podobě si mohou příchozí zakoupit na místě.  

Robert Vano používá speciální proces výroby, který si osvojoval dlouhých pět let a díky němuž získávají fotografie působivý výtvarný účinek spolu s nebývalou  životností. Vyvolávací proces na bázi platiny a paladia patří k mimořádně nákladným. Negativy jsou dopředu speciálně připravené a kopírované na emulzi platiny a paladia kontaktním způsobem. Zafixuje se tím maximum detailů a široká škála polotónů. K finální podobě používá umělec speciální bezcelulózový bavlněný papír z Velkých Losin.

Robert Vano se narodil se roku 1948 v Nových Zámcích na Slovensku maďarským rodičům. Krátce po maturitě roku 1967 emigroval na Západ. Dostal se do USA, kde byl kadeřníkem, vizážistou, maskérem, asistentem módních fotografů. Posléze fotografoval pro světové módní časopisy Harpers Bazaar, Vogue, Elle, Cosmopolitan. Po roce 1989 zakotvil v Praze. Stal se uměleckým ředitelem české edice časopisu Elle, poté art directorem Czechoslovak Models. Vydal řadu publikací, vystavoval po celém světě. Nikdy se natajil homosexuální orientací a slabostí pro mužské akty.

(lho, tzg)
Foto Ladislav Lhota


van02
van03
van04
van05
van06


Přidej komentář