Romeo a Julie zavřeli bránu. Příště nastanou nečekaná spojení
Koncertem a baletním vystoupením Romeo a Julie v sobotu 3. srpna uzavřel své brány 33. ročník mezinárodního Festivalu Krumlov. Multižánrovou přehlídku vyplnilo bezmála osm stovek účinkujících, jejichž výkony sledovalo více než osm tisíc diváků. Další čtyři tisícovky hostů prošly Festivalovou zónou s možností interaktivního zapojení do nejrůznějších uměleckých aktivit. Na příští rok se chystají nečekaná spojení. Zahajovací koncert bude 11. července 2025.
ČESKÝ KRUMLOV – Za třiadvacet dnů od letošního 12. července do 3. srpna navštívilo Festival Krumlov nejméně 12 800 lidí, konaly se čtyři desítky koncertů ve třinácti lokacích, z toho na třech místech poprvé. Kompletním programem se prolínalo motto Múzy inspirující a tvořící. Ze strany návštěvníků, ale i vystupujících umělců, vycházely unisono projevy nadšení – především díky objevu, že i tradiční akci lze uchopit neotřelým způsobem a naplnit čerstvou energií, že je možné ukázat skryté talenty, využít dosud opomíjená prostředí, originálně propojit hudbu s dalšími uměleckými směry, rozeznít a rozsvítit historické město i další romantické kouty Jihočeského kraje.
V závěrečném týdnu vystoupil Simply Quartet s bravurní interpretací skladeb Antona Weberna, Bély Bartóka a Antonína Dvořáka. Smíření do Svatého Kamene, jednoho z premiérových koncertních míst, přinesl rakouský Hard-chór a český Kühnův smíšený sbor v koncertu ke dvoustému výročí narození mistrů Antona Brucknera a Bedřicha Smetany. V krumlovském Egon Schielle Art Centru fúzovaly múzy – Ludmila Pavlová hrála na housle, Štěpán Hon na vibrafon a pocity z hudby živě štětcem a barvami na plátně zachytil Vladimir Kiseljov. Publikum v Zámecké jízdárně ocenilo Vášně akordeonu, které vzbudila Lotyška Ksenija Sidorova s doprovodem hornisty Radka Baboráka a České Sinfonietty.
Řeč byla dospělá a vášnivá
Festivalovou tečku si vzaly za svoji Prague Philharmonia a Les Ballets Bubenicek společně nastudovaným představením Shakespeare 460: Romeo a Julie. Zazněla Sinfonia Kapuleti a Montekové od Belliniho a předehry k Romeovi a Julii od Gounoda a Čajkovského. Ve druhé části došlo na fenomenální Orchestrální suitu č. 1 a 2 z baletu Romeo a Julie, opus 64 od Sergeje Prokofjeva, Adriana Piotrovského, Leonida Lavrovského a Sergeje Radlova. Koncertu předcházela přednáška profesora Martina Hilského. „Řeč Romea a Julie, byť byli velmi mladí, byla dospělá a vášnivá. Jejich sonety jsou vlastně dialogy v dopisech, taková sváteční Shakespearovská pošta,“ uvedl Hilský.
Realizační tým Festivalu Krumlov po většinu roku čítá jedenáct členů, ale v prázdninových měsících se rozšiřuje o řadu externistů. „Do budoucna jdeme s velkými plány. Nadále chceme představovat zvučná jména a přivádět umělce na místa, o kterých se příliš neví. Motto příštího ročníku bude znít Nečekaná spojení,“ prozradila ředitelka Gabriela Rachidi. „Pro město je festival největší kulturní pilíř. Věřím, že i v budoucnu přiláká mnoho uměleckých hvězd a my budeme partnerem, kterého potřebuje tak rozsáhlá přehlídka. Dá se říct, že Český Krumlov se každý rok stává městem kultury,“ vyzdvihl českokrumlovský starosta Alexandr Nogrády.
(lho, kaf)
Foto archiv Festivalu Krumlov
Přidej komentář
Muzeum Kouzlo starých časů - Historické oděvy a doplňky 1850-1930
KULTURNÍ PŘEHLEDY PŘEDPOVĚĎ POČASÍ VYHLEDÁVÁNÍ V PIS