Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Rozhlasový Big band Gustava Broma zahraje v Táboře

bb01
Rozhlasový Big band Gustava Broma figuruje na jazzové scéně od roku 1940. Teď zahraje v Táboře
23.09.2017 10:41 | Ladislav Lhota

Velkou událostí pro jihočeské příznivce dobré hudby se bezesporu stane vystoupení Rozhlasového Big bandu Gustava Broma v táborském Divadle Oskara Nedbala v úterý 26. září. Orchestr vystupující pod křídly Českého rozhlasu má za sebou slavnou minulost, ale zdobí jej i pozoruhodná současnost. Každý jeho koncert je oslavou velkokapelového swingu a jazzu. Záznam koncertu odvysílá Český rozhlas České Budějovice na frekvenci 106.4 FM.

TÁBOR – Big band Gustava Broma zahraje u Jordánu to nejlepší ze svého repertoáru. Zazní swingové standardy od známých autorů Glenna Millera nebo Duke Ellingtona a také skladby z posledního CD orchestru vydaného letos Radioservisem. Začátky špičkového uskupení sahají do června roku 1940, kdy jeho členové poprvé veřejně vystupovali v Rožnově pod Radhoštěm. Od té doby vedl Gustav Brom kapelu nepřetržitě až do své smrti 25. září 1995.

V současnosti řídí chod orchestru Vladimír Valovič, vynikající slovenský jazzový trumpetista, kterého uvedl do funkce ještě osobně Gustav Brom. Historie s dlouhým seznamem úspěchů a ocenění big bandu je velmi bohatá. Vždyť doprovázel superhvězdy Maynarda Fergusona, Ray Charlese, Dizzy Gillespieho, Ray Conniffa, Dianu Rossovou nebo Jamese Morrisona.  

O světovosti orchestru vypovídá  i fakt, že renomovaný americký jazzový časopis Down Beat jej zařadil mezi desítku nejlepších ansámblů svého žánru na světě. Standardní obsazení Rozhlasového Big bandu Gustava Broma zahrnuje osmnáct hudebníků – sólový klavír, kytaru, kontrabas, bicí a zbývající instrumentalisty v sekci trombónů, trubek a saxofonů. Nahrávky Bromovců lze najít na šesti stovkách hudebních nosičů. Poslední, ryze autorské album, nese název Correspondance.

(lho, tzr)
Foto archiv Českého rozhlasu


bb02
bb03


Přidej komentář