Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Rožmberskou hrobku zpřístupňuje oceněná publikace

221123krh01
Rožmberská hrobka ve vyšebrodském klášteře zůstala nepřístupná od 17. století. Díky moderním archeologickým postupům se ji však podařilo objevit a prozkoumat. Dlouholetý průzkum shrnuje publikace s názvem Rožmberská hrobka - Příběh hledání, kterou autorsky připravil geofyzik Jiří Šindelář s kolektivem. Kniha získala cenu Johanna Steibrenera v rámci festivalu Šumava Litera
22.11.2023 12:29 | Ladislav Lhota

Městské kulturní středisko Vimperk bylo v sobotu 18. listopadu dějištěm slavnostního udílení cen v rámci festivalu Šumava Litera. V kategorii Populárně naučné publikace vybrala odborná porota na první místo knižní titul Rožmberská hrobka – Příběh hledání. Přiřkla mu Cenu Johanna Steinbrenera. Počinek z autorské dílny známého geofyzika Jiřího Šindeláře a kooperujícího týmu vyšel v listopadu 2022 společnou péčí Jihočeského kraje a Jihočeského muzea v Č. Budějovicích. 

VIMPERKPublikace shrnuje mnohaletý výzkum nepřístupné hrobky rodu Rožmberků ve Vyšším Brodě. Seznamuje čtenáře se způsobem objevení nejtajemnější hrobky na území České republiky a prozrazuje, co se podařilo nalézt v místnosti, do níž se člověk nedostane. Představuje výsledky zkoumání výjimečného středověkého prostoru, který naši předkové znepřístupnili a tím i zakonzervovali na počátku 17. století. Bohaté obrazové přílohy v knize ilustrují úchvatné umělecké řemeslo v podobě výzdoby cínového sarkofágu Petra Voka z Rožmberka i skutečného rožmberského zlata nalezeného v hrobce. Interaktivní přílohy umožňují čtenářům navázat na nelehkou práci výzkumného týmu.

Lidé mohou pokračovat v toulkách rožmberskou historií a hledat odpovědi na dějepisné otázky i nejasnosti v místě, kde sní svůj věčný sen celá řada významných osobností, které výrazně formovaly český národ. Spoluautory cenného dokumentu jsou Jan Frolík, Martin Frouz, Anna Kubíková, Zuzana Thomová, Josef Unger. Na projektu dále spolupracovaly subjekty Naše historie z. s., Geo-cz s. r. o., Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, Cisterciácké opatství Vyšší Brod, Správa jeskyní České republiky, Státní oblastní archiv v Třeboni, Jihočeský kraj, Ministerstvo kultury České republiky, Vojenský a špitální řád Sv. Lazara Jeruzalémského, Wienerberger s. r. o.

(lho, tzm)
Foto archiv Jihočeského muzea


221123krh02
221123krh03
221123krh04


Přidej komentář