Rozměrný Brandlův obraz zamířil z J. Hradce do Prahy
Obraz Historie Josefa Egyptského od slavného barokního malíře Petra Brandla se přestěhoval na nějaký čas ze Státního hradu a zámku Jindřichův Hradec do restaurátorských dílen, aby se v plné kráse mohl začlenit do reprezentativní přehlídky Brandlových prací ve Valdštejnské jízdárně Pražského hradu od října 2023 do února 2024. Transport se uskutečnil za přísných bezpečnostních podmínek na počátku prosince. Obraz naposledy podstoupil odborný zásah v roce 1957.
J. HRADEC / PRAHA – Historie Josefa Egyptského (jindy též Josef Egyptský se dává poznat svým bratřím) o délce víc než pět metrů a výšce téměř tři metry se považuje za nejrozměrnější Brandlovo dílo uložené mimo církevní prostory. Řadí se mezi významné objednávky hraběte Františka Josefa Černína z Chudenic. Bylo dokončené roku 1721 a zakoupené za 400 zlatých. Hrabě Jan Rudolf Černín zapůjčil obraz v roce 1796 do Obrazárny Společnosti vlasteneckých přátel umění. Po vyklizení pražského Černínského paláce roku 1860 doputovalo rozměrné plátno spolu s rodovou galerií na zámek v Jindřichově Hradci, kde zůstalo do současnosti.
Námětem díla je biblický příběh z knihy Genesis o Josefovi a jeho bratrech. „Poutavou historii Josefa Egyptského pojal malíř v podstatě jako komiks, tedy jako spojení tří různých scén jeho příběhu. Obraz je kompozičně spíše klasicistního rázu, bez obvyklé exaltovanosti Brandlova projevu. Původní formát byl větší. Z neznámých důvodů někdo v minulosti seřízl plátno na všech stranách zhruba o deset centimetrů. Nedá se vyloučit, že tímto zásahem došlo k odstranění místa, kde se mohla nacházet umělcova signatura,“ připouští jednu z teorií kurátorka Sbírky starého umění v Národní galerii Andrea Steckerová.
Brandl byl dlužník a záletník
Deinstalace díla byla pro restaurátory poměrně náročná. Rozměrné plátno se muselo nejprve vyrámovat a poté natočit na speciálně vyrobený válec, aby prošlo dveřmi zámku. Následoval transport do Prahy, kde malbě navrátí původní krásu čtveřice restaurátorů Národní galerie a Akademie výtvarných umění. Odborný zásah si vyžádá náklady ve výši bezmála milionu korun. Od října 2023 bude zrestaurovaný obraz k vidění na reprezentativní přehlídce malířových děl ve Valdštejnské jízdárně. Výstavu s názvem Petr Brandl – příběh bohéma pořádá Národní galerie Praha, která také zajistí finanční obnos potřebný k pokrytí honoráře za obnovu barokního skvostu.
Připravovaná expozice v Národní galerii, kde divák dostane příležitost zhlédnout kolem stovky Brandlových děl včetně obrazu Historie Josefa Egyptského ze sbírek Státního hradu a zámku Jindřichův Hradec, detailně představí také malířův barvitý osobní život. Petr Brandl byl celoživotním dlužníkem a kvůli dluhům se několikrát ocitl ve vězení. Vedl spory s manželkou Helenou o výživné na děti. Choť si stěžovala na mužovo záletnictví. Život velkého bohéma, nejslavnějšího a nejlépe placeného umělce v Čechách, skončil v Kutné Hoře, kde malíř zcela osamocený zemřel v roce 1735. Výstava ve Valdštejnské jízdárně v Praze potrvá od října 2023 do února 2024.
(lho, sla)
Foto archiv Národního památkového ústavu
Přidej komentář
Muzeum Kouzlo starých časů - Historické oděvy a doplňky 1850-1930
KULTURNÍ PŘEHLEDY PŘEDPOVĚĎ POČASÍ VYHLEDÁVÁNÍ V PIS