Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Rozum a cit: Herci dva roky trénovali cval na koních

050624roc01
Eliška Brumovská v roli Elinor Dashwoodové, Karin Schlegelová jako její nejmladší sestra Margaret Dashwoodová a David Krchňavý coby jeden z nápadníků Edward Ferrars před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově rozvíjejí romantický příběh ze staré dobré Anglie, k jehož divadelnímu zpracování poskytl námět klasický román Rozum a cit z pera anglické spisovatelky Jane Austenové
05.06.2024 13:58 | Ladislav Lhota

Letní sezonu před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově zahájilo Jihočeské divadlo v sobotu 1. června premiérovým uvedením činoherní inscenace Rozum a cit. Ředitelka JD Martina Schlegelová si poprvé vyzkoušela režijní práci před točnou a nachystala celosouborové představení, ve kterém se spojil genius loci potemnělé (při premiéře i zlehka deštěm zkrápěné) zámecké zahrady s romantikou „staré dobré Anglie“ zvěčněné díky románové předloze Jane Austenové. Hrát se bude do 23. června.  

ČESKÝ KRUMLOV – Dvě dospělé sestry (spolu s třetí teenagerkou a jejich maminkou) čelí osudovému zásahu. Krásná a rozumná Elinor, ještě krásnější a prudce emotivní Marianna a dorůstající poskakující Margaret pod laskavým mateřským dozorem vyrůstají obklopené přepychem na zámku, jenže po smrti otce pana Dashwooda přejde veškerý majetek podle zvyklostí do rukou nevlastního bratra coby mužského dědice. Siroty a vdova jsou nucené k přestěhování do prostého venkovského domku, který jim poskytnou manželé Jenningsovi. Budoucnost dívek bez věna se jeví nejistou, zvláště když obě touží provdat se z lásky, nikoliv z prospěchu. Kdo projeví o ně upřímný zájem?

Na scéně se objevují nápadníci. Vtipný, ale plachý Edward, charakterní plukovník Brandon, okouzlující Willoughby, bohatý lord Kvido. Příběh a jeho aktéři vrátí diváka o dvě století nazpět, do časů, v nichž romantická vzplanutí lásky nebyla vzácností. Starosvětskou pohodu připomínají slušivé kostýmy (autorka Linda Boráros), dobové rekvizity (scéna Petr Vítek), ale i četné výstupy s živými koňmi, jejichž služby poskytly českokrumlovské Stáje Pohoda. „Skupina herců se dva roky učila cválat na koních,“ připomíná Martina Schlegelová a nutno dodat, že Pavel Oubram nebo Daniela Šišková zvládli výcvik na výbornou.       

Příběh z pera anglické spisovatelky Jane Austenové (1775 – 1817), která ve svých dílech obvykle zachycovala život vyšších vrstev na venkově a vybírala inteligentní, morálně silné hrdinky, dramaturgicky zpracovaly Olga Šubrtová s režisérkou Martinou Schlegelovou. V hlavních úlohách se představují Eliška Brumovská a Daniela Šišková, dále hrají Věra Hlaváčková, Karin Schlegelová, Zuzana Holubová, Jakub Koudela, Martin Dobíšek, Taťána Kupcová, Pavel Oubram, Tomáš Drápela, Natália Drabiščáková, Jiří Untermüller, Dana Verzichová, Tomáš Kobr, David Krchňavý, Pepa Honzík a další. Menší činoherní roli přijal také baletní sólista a držitel Thálie Zdeněk Mládek.

Ladislav Lhota
Foto Hynek Glos


050624roc02
050624roc03
050624roc04
050624roc05
050624roc06


Přidej komentář