Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Ruce si podají Dvojka Vesla, Kučík, Cihelna & spol.

160324ves01
Veskrze jihočeskou interpretační trojici na třetím jarním Večeru S koncerty v Divadle U Kapličky vytvoří vedle písničkáře Kučíka a kapely Cihelna & spol. také Dvojka Vesla, projekt Stanislava Valacha a Jiřího Lukše (na snímku), kteří se prezentují autorským repertoárem a doprovázejí se hrou na akustické kytary
16.03.2024 12:39 | Ladislav Lhota

Třetí díl letošní jarní série Večery S koncerty v Divadle U Kapličky 2024 se chystá v Českých Budějovicích na pátek 22. března od 19 hodin. Dramaturgie tentokrát vybírala trojici interpretů výhradně z jihočeské oblasti. Vystoupí Dvojka Vesla, což je projekt Standy Valacha a Jiřího Lukše, kteří zpívají autorské písně za doprovodu akustických kytar. Připojí se písničkář Kučík a desetiletá kapela, která si říká Cihelna & spol.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Tvorba Dvojky Vesla prochází různými hudebními styly a písničky spolu vytvářejí pestrý celek. Častými náměty textů jsou existenciální otázky, zážitky z cest a osobité reflexe klasických mytologických motivů. V uplynulém roce Vesla pokřtila debutové album V rákosí, podívala se do semifinále celostátní Porty v Řevnicích a odehrála řadu úspěšných vystoupení. Ve Folkových stupních Country Rádia dokonce postupovala několik týdnů čistě díky hlasování posluchačů. Možná se Valach s Lukšem objeví i v talentu Country Rádia 2024 – soutěž startuje na Velikonoční pondělí.

Kučík je šestým rokem stále začínající písničkář. Píše si rozmanité skladby, do nichž vkládá trochu ze sebe samého. Rád žongluje se slovy. Generuje texty s myšlenkou, ale i bez ní – odlehčené, vtipné i absurdní. K tomu do hraní přidává svůj typicky Kučíkovský humor, který je součástí každého vystoupení. Písničky pojednávají o všem možném. O píchnutí vosičkou nebo milostných peripetiích, zkrátka typický folk. „Kučíkův veselý, někdy až přívětivě naivní projev je plný lidskosti a osobního souznění s kytarou i texty. Osloví všechny, kdo mají rádi nápady a nezvyklá témata,“ říká patron Večerů Petr Bohuslav.

Cihelna & spol. hraje pro svoji radost od roku 2013. Tehdy Magdaléna Cihlářová u klavíru začala spřádat melodie, které její otec Máca Cihlář opatřoval texty. Po několika veřejných vystoupeních se začali přidávat spoluhráči. Nejprve Magdalénin bratr Matty Cihlář. Později vystupovala s rodinnou kapelou celá řada muzikantů třímající různé nástroje. V roce 2020 se omladila sestava. Loni se připomínalo desáté výročí na scéně a nedávno vzniklo nové album Popojedem. „Poslechl jsem si upoutávky, písničky a texty. Tuto partu s dobrou náladou, kterou rozdávají i z videa, bude super vidět naživo. Album Popojedem je skvělé. Díky za tak mladou a nápaditou muziku. Pěvecké party mě zaujaly. Střídají se rytmy a hlasy, moc mě bavily ty změny,“ dodává Petr Bohuslav.

(lho)
Foto Facebook Dvojky Vesla, Facebook Cihelna & spol., archiv Večerů S 


160324ves02
160324ves03
160324ves04
160324ves05
160324ves06


Přidej komentář