Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Samson vykukuje z ohrady a podněcuje Vnímání

sam01
Barokní dílo se na přechodnou dobu stalo šperkem v uzavřené galerii
08.09.2016 16:29 | Ladislav Lhota

Galerie současného umění a architektury Dům umění Města České Budějovice přichystala výstavu s jednoslovným názvem Vnímání (8. září – 2. října 2016). Spočívá v zakrytí barokní kašny Samsona na náměstí Přemysla Otakara II., k níž je přístup možný pouze nadzemním tunelem z výstavní síně. Projekt architekta Jana Šépky rozdělil obyvatele jihočeské metropole na sympatizanty a silné odpůrce. Připoutal pozornost lidí, kteří jindy bezmyšlenkovitě procházejí.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Samsonova kašna představuje významnou památku a symbol někdejšího královského města. Asi nikdo si nedokáže představit hlavní budějovické náměstí bez této dominanty. Podobné objekty však lidé často vnímají pouze mimoděk. „Procházíme kolem nich každý den a díky tomu, že jejich hodnota je historicky i prostorově potvrzená, nepřemýšlíme již o podstatě památky, ani o vztahu k prostoru velkorysého náměstí,“ upozornil Jan Šépka.

Galerie v prvním patře Domu umění (vedle bývalého hotelu Slunce), která vytrvale nabízí kvalitní a inspirativní umělecké zážitky, naopak zůstává skrytá před zraky mnohých a mnozí ji obtížně hledají. Šépkův projekt se snaží poukázat na to, jak vnímáme nebo nevnímáme dominanty a skrytá místa, která nejsou daleko od sebe, nachází se v centru dění a kolem nich se soustředí kulturní život. Aktuální výstava nabourává stereotypní vnímání takových hodnot. Podněcuje k diskusi.

Na necelý měsíc obklopila kašnu sedm metrů vysoká ohrada z voděvzdorné překližky (instalovala ji firma Dřevoprojekt Kaplice). Nad stěnou vyčnívá Samsonova hlava se svalnatými rameny. Celá silákova postava je vidět z větší vzdálenosti. Barokní dílo se stalo šperkem v uzavřené galerii a kdo se jím chce pokochat, musí projít tunelem vycházejícím z okna v Domě umění. Tunel v pětimetrové výšce nad úrovní městské dlažby přivede návtěvníka ke schodišti, po němž sestoupí k fontáně a sdílí spolu s ní intimitu, kterou neměla nikdy předtím.

Neobvyklá stavba z překližky a smrkového dřeva radikálně proměnila vzhled náměstí a rozdělila obecný lid. Hlasitěji se ozývají odpůrci projektu. „Třeba to někdo podpálí. To by bylo nejlepší,“ pronesla kolemjdoucí dáma. A nezůstala sama s podobným názorem, který si však může opravit při návštěve přednášek v kostele Sv. Rodiny v rámci doprovodného programu k výstavě. Konají se vždy v úterý (13., 20. a 27. září) od 18 hodin za účasti architektů, historiků a veřejných činitelů.

Ladislav Lhota
Foto autor a Ján Honza


sam02
sam03
sam04
sam05
sam06


Přidej komentář