Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Sborník Via Lucis přibližuje legendu Jindřicha Libraria

sbo01
Čerstvě vydaný sborník Via Lucis shrnuje jedenáct odborných příspěvků z konference věnované Blahoslavenému Jindřichu Librariovi, jehož proroctví podle legendy motivovalo krále Přemysla Otakara II. k založení Českých Budějovic
10.09.2020 13:52 | Ladislav Lhota

V hlavní budově Jihočeského muzea se 9. září seznámila odborná i laická veřejnost s čerstvě vydaným sborníkem, jehož obsah shrnuje příspěvky z lednové konference nazvané Blahoslavený Jindřich Librarius O. P. a jeho význam pro současnost. Sborník vyšel jako dvojčíslo čtvrtletníku Via Lucis – Památky včera a dnes, který se věnuje památkám a ochraně kulturních hodnot a vydává jej Památková komora České republiky. Edici uspořádali Jan Kotous a Zuzana Thomová.

Č. BUDĚJOVICE – Oficiální představení nového čísla Via Lucis se konalo za účasti autorů jednotlivých příspěvků a církevních zástupců v čele se sídelním biskupem Vlastimilem Kročilem. Brožovaný výtisk obsahuje jedenáct odborných statí, úvodní slovo a zahajovací slovo ke zmiňované konferenci, která se konala v prostorách českobudějovického dominikánského kláštera letos 28. ledna. Odstartoval ji Dominik kardinál Duka, primas český, moderoval Jan Kotous. Konference navázala na nedestruktivní průzkum a archeologický výzkum zazděné niky v klášterním kostele Obětování Panny Marie prováděný v roce 2019 specialisty z Jihočeského muzea a dalších institucí.

Podnětem pro zahájení průzkumu byla informace Dominika kardinála Duky, který je členem dominikánského řádu, o místě uložení pravděpodobných ostatků Jindřicha zvaného Librarius (tedy „Knihovník“), který zemřel v roce 1281. Jindřich, významná historická osobnost, byl prvním převorem bývalého českobudějovického dominikánského kláštera a motivoval podle legendy svým proroctvím krále Přemysla Otakara II. k založení kláštera a města. Příspěvky ve sborníku se týkají filozofie českých dějin 13. století, archeologie a výzkumů mendikantských řádů, archeologických výzkumů v Českých Budějovicích, nakonec i osobnosti Jindřicha Libraria.  

Sborník Via Lucis lze zakoupit pouze v pokladně Jihočeského muzea na Senovážném náměstí v Českých Budějovicích. Bližší informace k obsahu:  https://1url.cz/jz4ol.  

(lho, tzm)
Foto archiv Jihočeského muzea


sbo02
sbo03
sbo04
sbo05
sbo06


Přidej komentář