Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Šedesátá sezona před točnou zlákala 55 961 diváků

sscn01
Dokonalé loutky pravěkých ještěrů v inscenaci Ztracený svět na motivy románu A. C. Doyla zaujmou funkčností, velikostí i počtem
12.09.2018 16:22 | Ladislav Lhota

Humorně dobrodružná inscenace Ztracený svět v podání Malého divadla uzavřela v neděli 9. září šedesátou sezonu, kterou soubory Jihočeského divadla odehrály před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. Z plánovaných 92 představení se pouze jedno nekonalo kvůli nepřízni počasí. Mezi uváděnou osmičku titulů se vtěsnaly dvě premiéry. Prodalo se 55 961 vstupenek (loni 54 486) s celkovou tržbou 37 666 351 korun (32 171 169). Návštěvnost činila 95.95 % (97.76).

Č. KRUMLOV – Cestu k divadelní točně si letos našlo 55 961 diváků. Za šedesát let jich pořadatelé napočítali celkem 2 341 898. „Děkuji našim souborům za excelentní výkony a jsem rád, že jsme znovu mohli přivítat domácí i zahraniční hosty. Věřím, že budoucnost točny, která je nejnavštěvovanější letní scénou v České republice, se bude nadále ubírat tím nejlepším směrem,“ vyjádřil naději ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek.

Premiérově si diváci užili horor Dracula, který připravila činohra, a Ztracený svět na motivy oblíbeného románu A. C. Doyla. Opakovaně je přilákala komedie Dekameron, opery Rusalka, Trubadúr, Příhody lišky Bystroušky, balet Valmont a detektivní komedie Pes baskervillský. Trhákem s jednoznačně nejvyšší návštěvností se stal výpravný Dracula autorské dvojice Olga Šubrtová – Martin Glaser. „Draculovi prorokuji, že bude těšit diváky ještě mnoho sezon,“ nechala se slyšet umělecká šéfka činohry Martina Schlegelová.

Mimořádnou událost před Otáčivým hledištěm nabídla premiéra humorně laděné dobrodružné hry Ztracený svět, kterou nachystalo Malé divadlo pod režijním vedením Petra Haška. Precizně zkonstruované obří loutky pravěkých ještěrů se jen tak nevytěsní z paměti nadšeného publika bez ohledu na věkové kategorie. „Pro mnohé příchozí bylo překvapením, jak naše loutky fungují, jak jsou velké, kolik je jich a jak se hodí do barokních zahrad,“ nemusel se režisér nutit ke spokojenému úsměvu.

Otáčivé hlediště každoročně navštěvují významné osobnosti. Letos nechyběl Ioan Holender, dlouholetý generální ředitel Státní opery ve Vídni. Svěřil se listu Kronen Zeitung ze svého zážitku při sledování opery Trubaúr. Zaujala ho jedinečnost točny, vyzdvihl výkony pěvců, jmenovitě Yukiko Kinjo, a orchestru Jihočeského divadla. Činoherní inscenaci Pes baskervillský natáčela Česká televize se záměrem uvést záznam ještě do konce roku. Jubilejní ročník provázela také výstava věnovaná Joanu Brehmsovi, otci myšlenky rotujícího hlediště. Z krumlovských klášterů se expozice přesune od 10. října do foyeru historické budovy Jihočeského divadla.

Ladislav Lhota
Foto archiv Jihočeského divadla   Přidej komentář