Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Seriálová kriminálka ukáže krásy jižních Čech

131222mzb01
Třináctidílný seriál Místo činu České Budějovice začne vysílat Česká televize 2. ledna 2023. V Biografu Kotva se konala slavnostní předpremiéra třetího dílu nazvaného Anděl v laguně. Představila se také delegace tvůrců, v níž nechyběl oblíbený herec Leoš Noha
13.12.2022 12:25 | Ladislav Lhota

Čerstvě dokončený třináctidílný seriál Místo zločinu České Budějovice, který volně navazuje na Místa zločinu z Plzně a Ostravy, začne uvádět Česká televize počínaje prvním pondělkem v lednu 2023, vždy v hlavním vysílacím čase. Jeden z dílů, konkrétně třetí v pořadí, nazvaný Anděl v laguně, se již promítal při adventní předpremiéře na plátně budějovického Biografu Kotva v pondělí 12. prosince za účasti delegace tvůrců a setkal se s velmi příznivým ohlasem.

Č. BUDĚJOVICE – Jednotlivé epizody nové televizní série se odehrávají na mnoha místech Jihočeského kraje (vedle metropole pod Černou věží také v Třeboni, Blatné, Českém Krumlově, Táboře nebo řadě lokalit na Šumavě), což umožnila vstřícnost krajského úřadu spojená s finančním příspěvkem ve výši jednoho milionu korun. „Podpora audiovizuální tvorby je jedním ze způsobů, jak upozornit návštěvníky na krásy jižních Čech. Věřím, že záběry přilákají další turisty,“ uvedl v Kotvě náměstek hejtmana pro kulturu Pavel Hroch a ocenil tvůrce seriálu za to, že dokázali v klidném a relativně bezpečném kraji nalézt dostatek inspirace pro děj seriálu s kriminálními náměty.

Televizní počinek přináší náhled na kriminalistickou práci, ale i pohled do soukromí aktérů. Šéf vyšetřovacího týmu Karel Dvořák (David Novotný) sloužil v minulosti u tajných služeb, nepřímo zavinil fatální zranění kamaráda a jeho osobní linka se prolíná okrajově celou seriálovou řadou. Vrací se Ema Grodská (Pavla Beretová), která je z Ostravy převelená do Českých Budějovic jako šéfka kriminálky. Představí se kapitán Michal Hudec (Leoš Noha) a dvojice mladých vyšetřovatelů Jana Šímová (Judit Bardos) s Petrem Braunem (Filip Březina). Pracovní tým doplňuje státní zástupkyně Lucie Veselá (Jitka Schneiderová) a soudní lékař Alex Karpenko (Martin Myšička).

Noha zaručil kvalitu

V dalších rolích potkají diváci Terezu Brodskou, Miroslava Táborského, Chantal Poullain, Martina Donutila, Matěje Hádka, Jana Dolanského a mnohé další. Režie se ujali Jiří Chlumský a Jan Hřebejk, na scénáři se podílela čtveřice Jan Stehlík, Martin Bezouška, Miroslav Vaic a Tomáš Koňařík. „Filmařský tým je dobrý a záběry jižních Čech jsou krásné, což umím ocenit jako čerstvý místní obyvatel,“ řekl Martin Bezouška, jenž se v průběhu natáčení trvale usídlil v Chlumu u Třeboně. V rámci předpremiéry vyzdvihl scénárista také odbornou pomoc zdejších policistů. „Z praxe mohu potvrdit, že jsme skutečně zažili vytrhávání bankomatů pomocí vozidel,“ připojil policejní mluvčí Jiří Matzner.

Loupežemi bankomatů se zabývá třetí díl, který se promítal v Kotvě. „Měli jsme i případ, kdy pachatelé ujíždějící s ukradeným bankomatem sypali na silnici kovové ježky, aby znemožnili pronásledování,“ potvrdil Matzner autentičnost scén, které vyplňují epizodu Anděl v laguně. Členem předpremiérové delegace byl také producent Martin Froyda a jeden z hlavních hereckých představitelů Leoš Noha, známý z projektů Most, Pustina, Kancelář Blaník nebo Okresní přebor. „Seriál je opravdu pěkný a natáčení v jižních Čechách nezapomenutelné. Zamiloval jsem si hlavně Český Krumlov. Uvidíte dobré herce, minimálně za jednoho se mohu zaručit osobně,“ slíbil Noha s typickým humorem.

Ladislav Lhota
Foto archiv KÚ Jihočeského kraje


131222mzb02
131222mzb03
131222mzb04


Přidej komentář