Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Setkání Richarda a Lies vyvolá vzpomínky i staré city

opo01
Opona! je hereckým duetem dvou excelujícícch protagonistů, Věry Hlaváčkové a Petra Halíčka
04.03.2017 15:03 | Ladislav Lhota

Opona! Jednoslovný název opatřený vykřičníkem nese hra nizozemské autorky Marii Goos. Jako šestou inscenaci s premiérou ve Studiové scéně Na Půdě ji uvádí Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. Komediální kousek, nikoliv však učiněná „řehtačka“, stojící na dialogu dvou hereckých partnerů s prolínáním časových pásem v jejich profesním i osobním životě (nechybí láska, úsměv, ale i bolest nebo démon alkohol) se v jihočeském podání proměňuje ve veliký duet excelujících protagonistů – Věry Hlaváčkové a Petra Halíčka.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Bylo záměrem dramatičky ponechat na jevišti po celých zhruba osmdesát minut bez přestávky jediný herecký pár, který ztvárňuje více rolí. Hlavními postavami jsou herec a režisér Richard van Berkhoven, neukotvený člověk se sklonem k pití (lépe by znělo k „chlastu“), a jeho spolužačka z herecké školy a bývalá kolegyně Lies Oorthuizenová. Přidávají se k nim další herečky a také Liesin současný manžel, gynekolog a vášnivý sběratel obrazů Wouter.

Komedie zvedá oponu nad divadelním zákulisím a zároveň dává nahlédnout do vztahu herce a herečky, kteří spolu nastudovali absolventské představení o lásce a rozervaných lidech. Do postav Davida a Kate se úspěšně převtělovali dalších dvacet let, než se Lies provdala za Woutera a odešla za ním do Francie. Po dalším desetiletí se Richard odhodlá znovu nazkoušet osvědčenou hru, ale jeho komplikovaná povaha odrazuje jednu hereckou partnerku za druhou. V nouzi mu pomůže Lies. Jejich setkání vyvolá řadu vzpomínek i starých citů.   

Z kolegy byla v šoku

Holanďanka Maria Goos (1956) mistrně vystihuje psychologii jednotlivých postav. Důkladně se zaměřuje na lidské vztahy, neodpustí si ani téma pravosti a nepravosti obrazů. To všechno jsou rysy, které má Opona! více či méně společné s autorčinou inscenací Fuk! uvedenou v Jihočeském divadle roku 2010 pod režijním vedením Petra Zelenky. Ve stejném roce měla světovou premiéru Opona! v Městském divadle v Haarlemu.       

Divákům na jihu Čech se titul představuje v překladu Blanky Juranové a dramaturgii Olgy Šubrtové. Za režisérský pultík usedla šéfka činohry Jana Kališová. „Po velkých projektech s mnoha účinkujícími mi studiová hra nabídla příjemnou odměnu. Zkoušení probíhalo nebývale harmonicky,“ pochvaluje si. Jednoduchá scéna a civilní kostýmy vyšly z návrhů Jany Zbořilové, která již spolupracovala na inscenacích Carmen, Žena jako druh, V jámě lvové či Rigoletto. O hudební kulisu se postaral Ondřej Švandrlík známý z nedávno uvedené komedie Úča musí pryč!

Jeviště patří Věře Hlaváčkové a Petru Halíčkovi (čerstvá posila činoherního souboru). Bravurně zvládají vše, co jim předepisuje téměř šedesátistránkový scénář, a nenechají diváka na pochybách, že sleduje herecký koncert. „Petr Halíček je můj první kolega po mnoha létech, jenž umí lépe text, má víc energie, je mnohem lepší a možná i pokornější, než já. Při zkouškách mě dokázal táhnout, byla jsem naprosto v šoku,“ přiznává budějovická stálice. „Věra samozřejmě přehání. Musím ale říct, že Na Půdě mě to hodně baví,“ dodává herec, jenž se měl stát učitelem tělocviku.

Ladislav Lhota
Foto Ján Honza   opo02
opo03
opo04
opo05
opo06


Přidej komentář