Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Škoda, že nejsi vzhůru. Neříkej o nás nic

mar01
Galerie Mariánská v jihočeské metropoli seznamuje veřejnost s dílem mladých umělců Elišky Stejskalové a Radoslava Bigoše (obraz na snímku)
19.01.2019 12:53 | Ladislav Lhota

Věty v titulku prozrazují názvy dvou výstav v českobudějovické Galerii Mariánská, které se otevřely veřejnosti slavnostní vernisáží 17. ledna. Budou přístupné do 31. března. Obě expozice vznikly v rámci projektu Alšovka (rozuměj Alšova jihočeská galerie) v Mariánské. Prezentuje se výtvarnice Eliška Stejskalová (It´s a shame that you are not awake, česky Škoda, že nejsi vzhůru) a malíř Radoslav Bigoš (Don´t say anything about us, Neříkej o nás nic).  

Č. BUDĚJOVICE – Eliška Stejskalová se své tvorbě zaobírá podobami vnímání. Často propracovává kontradikce a rozpory jejich různých podob (analýza procesů podmíněná odpíráním spánku). Výsledky svých zkoumání představuje v konceptuálně pojaté expozici vytvořené speciálně pro Alšovu jihočeskou galerii, v níž detekuje možnosti bezprostřední nesofistikované percepce. Osobní psychofyzické zkušenosti jí umožnily definovat několik základních témat a jejich vizualizaci předkládá ve výstavě.

Umělkyně konfrontuje diváka s vlastní představou prezentace zážitku. „Proměny vnímání a z něj vycházejících uspokojení nebo deprivace umožňují prožívat specifické vizuální kvality, o jejichž interpretaci se Stejskalová subjektivně pokouší i za předpokladu vědomí nemožnosti univerzálně-objektivního zachycení prožité zkušenosti.,“ říká kurátor David Kubec k dílu pražské rodačky Elišky Stejskalové (1991), která absolvovala studium fotografie na FAMU a vystudovala Royal College of Art v Londýně.

Výstava Don´t say anything about us představuje ostravského rodáka Radoslava Bigoše (1987) a jeho práce z období 2006 až 2018. Všechny obrazy z dílny absolventa ateliéru kresby na Fakultě umění Ostravské univerzity v Ostravě a posléze pražské AVU (profesoři Zdeněk Beran, Martin Mainer) spojuje téma změn, jejich prchavá viditelnost, snaha dohlédnout struktury vývoje změny a její finální podoby, které mnohdy neexistují. Změna totiž nemá konce. Kurátory obou výstav v Galerii Mariánská jsou Adam Hnojil a David Kubec.

(lho, tzg)
Foto Ladislav Lhota


mar02
mar03
mar04
mar05
mar06
mar07
mar08
mar09
mar10
mar11


Přidej komentář