Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Slovenská kultura na jihu Čech neunikne zraku, sluchu ani žaludku

wim01
Návštěvnky kultovní restaurace Masné krámy v jihočeské metropoli během Dnů slovenské kultury tradičně potěší Ľudová hudba bratov Wimmerovcov
07.02.2020 15:13 | Ladislav Lhota

Statutární město České Budějovice spolu se Slovenským institutem v Praze, Slovensko-českým klubem Praha, Klubem slovenských dotyků České Budějovice a dalšími subjekty pořádají od 14. do 23. února jednadvacátý ročník Dnů slovenské kultury. Multižánrový festival nabídne třináct tematických pořadů – výtvarnou a fotografickou výstavu, divadelní představení, hudbu, folklor, film, design, bohoslužbu ve slovenském jazyce i gastronomii.  

Č. BUDĚJOVICE – Slavnostní zahájení v Radniční výstavní síni v pátek 14. února od 16 hodin se spojí s vernisáží obrazové výstavy Barvy mého života, která představí dílo bratislavského malíře Petra Hargaše. Zahrají přitom jedenáctiletí sourozenci Alex a Maxim Šestákovi (saxofon, klávesy) z jihočeské metropole. Následuje tradiční Setkání slovenských a jihočeských spisovatelů u tvůrčího stolu v Hotelu Budweis. Večerní program úvodního dne zakončí posezení Klubu slovenských dotyků České Budějovice s hudbou a nevidomým zpěvákem Radkem Žaludem v restauraci No Name.

Kino Kotva den později od 15 hodin uvede film česko – slovenské produkce Amnestie (2019, 130 min.) Sametová revoluce v roce 1989 přinesla většině lidí svobodu, někomu ale i problémy, jinému příležitost a kariéru. Z prominentů se stali outsideři, z disidentů a vězňů politici. Emotivní thriller o manipulaci, násilí a zradě přináší výpověď o největší vzpouře ve vězeňské historii Československa. A spolu s ní i příběh tří párů, jejichž životy se prolínají na pozadí obrovských a rychlých revolučních změn v roce 1989. Dům kultury Metropol od 19 hodin přivítá na jihu Čech dobře známý činoherní soubor Městského divadla Trenčín s Gogolovou Ženitbou.

Do Masných krámů se vrátí Wimmerovci

V Galerii Nahoře se v úterý 18. února od 17 hodin otevře výstava Flashback autorky Zuzany Pustaiové, která je nositelkou titulu Slovenský fotograf roku 2018 a ve svých pracech vtipně zkoumá úlohu současné společnosti formující mezilidské vztahy. Na prezentaci se podílejí Miro Švolík a Bohuslava Maříková. Do Esse Shop Gallery Space v Kanovnické ulici se mohou zájemci o hodinu a půl později přesunout na zahájení výstavy představující tvorbu slovenské šperkařky a designérky Evy Hegedüsové, kterou fascinují hodnoty v malých kouscích. V kostele Panny Marie Růžencové v Žižkově ulici mezitím od 18 hodin odslouží mši ve slovenštině P. Peter Madár. 

Příznivci divadla se vrátí do Metropolu ve čtvrtek 20. října. V nové komedii Luboše Baláka Manželství v kostce, která zrcadlí věčné soupeření mužů a žen, vystoupí Oldřich Navrátil a Zuzana Kronerová. Festival se neobejde bez Dnů slovenské kuchyně. Slovenské speciality pro gastronomické nadšence připraví Restaurace Metropol, Hotel Budweis, Kavárna Lanna, Restaurace Naše farma, Grand Hotel Zvon, Klika Kitchen & Coffee, Hostinec a Penzion U Tří sedláků, Budějická Srdcovka. Kultovní Masné krámy tradičně potěší své návštěvníky od 20. do 22. února živým účinkováním Ľudové hudby bratov Wimmerovcov.

(lho, tzm)
Foto archiv Statutárního města Č. Budějovice


wim02
wim03


Přidej komentář