Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Snímky Fr. Beneše budí nostalgii po začátku 20. století

zzzbe01
Prodejní výstava fotografií Františka Beneše se koná v budějovickém kině Kotva od 24. listopadu do 19. ledna
26.11.2017 16:07 | Ladislav Lhota

Přízemní prostory českobudějovického kina Kotva hostí ojedinělou prodejní výstavu fotografií Františka Beneše z let 1908 až 1938. Kolekce pochází z archivu současného fotografa Martina Wágnera. Z původních negativů vyráběl autor diapozitivy, jimiž doplňoval svoji přednáškovou činnost o cestách po Evropě a severní Africe. Výběr z dnes již plně digitalizovaného archivu bude v Kotvě instalovaný do 19. ledna 2018.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Fotografující cestovatel František Beneš se narodil v Praze roku 1878 a tamtéž skonal pět dnů před pětašedesátinami. Policejní archiv dochoval jeho žádosti o pasy – cestovní i zbrojní. Úřední záznamy charakterizují Beneše jako bezúhonného člověka střední postavy bez zvláštních znamení, jen s poznámkou, že podlouhlý obličej nese stopy po neštovicích. Vlasy měl tmavě hnědé, oči šedomodré. S chotí Bohumilou o sedmnáct let mladší vychovával dceru Františku. Získal  právnické vzdělání a pracoval na pražském magistrátu.

První výstavu nových zvětšenin z Benešova díla zahájil Martin Wágner v pražské kapli Jana Nepomuckého před dvanácti lety. Po Českých Budějovicích (kino Kotva), Terezíně a znovu v Praze (Mammacoffe ve Vodičkově ulici) je kotvácká instalace pátá v pořadí. Letos již kurátor vybíral z plně digitalizovaného archivu skleněných a celuloidových negativů, čítajícího i s popisky na pět tisíc položek.

Těžištěm zájmu byly pamětihodnosti

Černobílé negativy středního formátu zanechal autor v obálkách, na něž svědomitě uvedl místa osvitu s daty nebo alespoň vročením a měsícem, kdy uskutečnil kterou cestu. Záběry vznikaly v období 1908 až 1938. Těžištěm Benešova fotografického zájmu byly pamětihodnosti. Zachycoval pozoruhodné lokality Evropy a severní Afriky. Vídal je věcně a pokud se snažil vystihnout náladu měst, venkova či krajin, zvěčňoval i domorodé obyvatele.

Při seznámení s větším souborem Benešových fotografií lze vypozorovat, jak četné záběry spolucestujících proměňují kolekci v cestovní deník. Písemná část pozůstalosti však chybí. Negativy Františka Beneše skryté ve skříni pod tapetami odhalila v polovině 90. let rekonstrukce bytu. Tehdy začínajícího fotografa Martina Wágnera brzdil nedostatek kapitálu potřebný k odkoupení pozůstalosti a musel nadlouho odložit důkladné prozkoumání cenného souboru.

Ladislav Lhota
Foto z archivu Václava Němce, dramaturga výstav v kině Kotva



be02
be03
be04
be05
be06


Přidej komentář