Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Snímky Petra Hechta připomenou D. J. Cimrmana

hecht01
Petr Hecht byl oficiálním fotografem i kulisákem Divadla Járy Cimrmana.
20.06.2016 10:13 | Ladislav Lhota

Nejde o žádného dýdžeje. Hříčka se slovy a písmeny skrývá legendární Divadlo Járy Cimrmana, které zanedlouho oslaví padesáté výročí svého vzniku. Fotograf Petr Hecht, který byl v tomto divadle kulisákem, přiblíží zakulacenou historii černobílými snímky v Muzeu fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci na výstavě od 26. června do 30. září.

JINDŘICHůV HRADEC – Výstavní počinek Divadlo Járy Cimrmana a jiné fotografie s podtitulem V předvečer výročí legendární scény uvedou při vernisáži v neděli 26. června přední historik fotografie Pavel Scheufler a dramatik, scénárista a herec Zdeněk Svěrák. Hradecké muzeum chce seznámit návštěvníky s tvorbou Petra Hechta a zároveň přiblížit divadelní scénu, která už půl století originálním způsobem baví české publikum.

O existenci geniálního všeuměla Járy Cimrmana se veřejnost poprvé dozvěděla 23. prosince 1966 z vysílání Čs. rozhlasu, na jehož vlnách dávali pořad Nealkoholická vinárna U Pavouka od autorů Zdeňka Svěráka a Jiřího Šebánka. Za čas vzniklo divadlo. V období 1997 až 2003 byl jeho oficiálním fotografem i kulisákem Petr Hecht, jenž na dvaasedmdesáti černobílých pozitivech, zpracovaných klasickou „mokrou“ technikou, představujen nejen Cimrmany, ale i další divadelní soubory a také svoji volnou tvorbu.

Objektem jediné barevné fotogragfie na výstavě v Jindřichově Hradci je Ladislav Smoljak. Autor Petr Hecht studoval na Pražské fotografické škole, kde později také učil. Vlastnil fotostudio, vydával fotografické ročenky. „Jako milovník a propagátor klasické černobílé fotografie s výjimkou barevných záběrů na objednávku fotografuje v divadle stále na černobílý film. Stejným způsobem vytváří cykly z prostředí exteriérů přírodní povahy, v nichž snivost evokující zašlou dobu mnohdy kontrastuje ze současnosti,“ říká Pavel Scheufler.  

(tzm, lho)
Foto archiv Muzea FMOM
Přidej komentář