Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Snímky vystavené v Kotvě zavedou diváka nejen do Indie

250422tmh01
Silueta monumentálního pomníku Tádž Mahal z Ágry v indickém státě Uttarpradéš vytváří náladu jednoho ze snímků, které v předsálí českobudějovického kina Kotva vystavuje blatenská rodačka a profesionální fotografka Kamila Berndorffová od 29. dubna do 30. května
25.04.2022 13:16 | Ladislav Lhota

Do kavárny a předsálí kina Kotva na Lidické třídě v Českých Budějovicích se po dvanácti létech vracejí fotografie blatenské rodačky Kamily Berndorffové, která od roku 1998 tráví každou zimu v Indii a čerpá v této zemi hlavní téma pro svoji tvorbu. Dokumentovala běžný život také Sýrii, Jordánsku, Ománu, Dubaji, Izraeli, Brazílii, Kambodži, Nepálu či Japonsku. Roku 2010 ukázala v Kotvě soubory Ženy ve své domácnosti a Sýrie, nyní předvede snímky pod názvem Indie z archivu resp. Pod sluncem.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Reportážní a dokumentární fotografka Kamila Berndorffová (1957) se snaží vyhýbat tradičním turistickým trasám a pracuje zejména v místech dosud nezasažených masovým turismem. Vedle pořizování impresí z exotických zemí vytváří snímky na pomezí módy a inscenované tvorby, v nichž roli modelů hrají její dcery a neteře. Coby spolumajitelka kavárny a galerie Železářství U Šulců v Blatné organizuje pravidelně Blatenský fotofestival, je spoluautorkou a fotografkou projektu Můj nový život, který podporuje onkologicky nemocné děti, a hlavní fotografkou hudebního World music festivalu v Náměšti nad Oslavou.

V krajské metropoli se Kamila Berndorffová prezentovala také v Galerii Nahoře (2013, 2014). Samostatně vystavovala v řadě jihočeských měst, na mnoha místech v republice, ale i ve světě – na české ambasádě v izraelském Tel Avivu, na půdě Českého centra v Budapešti, v japonské Jokohamě a Tokiu nebo v prostoru českého velvyslanectví ve Stockholmu. Spolupracovala s časopisem Lidé a země a Země světa, kde publikovala články a fotografie z Indie. Získala ocenění v soutěži Czech Press Photo 2007 a 2009. „Autorku pamatuji ještě jako Kamilu Rohovou. Je to neuvěřitelná žena. Jako vynikající fotografka i neúnavná organizátorka,“ vyzdvihuje dramaturg kotváckých výstav Václav Němec.

Soubor Pod sluncem (2001–2020), který bude v kavárně kina Kotva k vidění od 29. dubna (vernisáž v 18.30) do 30. května, nabízí vysoce estetizované obrazy, jejichž středobodem jsou vždy lidé nebo prostředí, v němž žijí. Divák může s autorkou sdílet okamžik úžasu nad pestrostí a krásou rozličných projevů života, ale i poznání, že radost z existence lze naplno vnímat v kterémkoliv koutu světa. Paralelně prezentovaná ukázka s titulem Indie z archivu v předsálí Kotvy je poskládaná ze souborů Miliarda indických očí (2000) resp. Indické elementy (2001–2006). Vystavené fotografie jsou pořízené analogovou kamerou a nazvětšované klasickým procesem v temné komoře.

Ladislav Lhota
Foto Kamila Berndorffová (archiv Václava Němce)


250422tmh02
250422tmh03
250422tmh04


Přidej komentář