Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Socha Augusta Zátky zůstává na radničním nádvoří

zat01
Socha Augusta Zátky zůstane na nádvoří budějovické radnice nejméně do roku 2018.
02.06.2016 13:06 | Ladislav Lhota

Pomník významného advokáta a politika Augusta Pantaleona Zátky (1847 – 1935) stojí na nádvoří zrekonstruovaného objektu historické radnice v Českých Budějovicích od roku 2000 a bude tam stát nejméně do konce roku 2018, kdy skončí platnost čerstvě prodloužené smlouvy s Alšovou jihočeskou galeriií. Tato kulturní instituce je vlastníkem monumentu.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Zřízení pomníku budějovického rodáka, jenž byl na přelomu 19. a 20. století poslancem Českého zemského sněmu a dlouho působil jako předák českojazyčné komunity ve městě s proslulou Černou věží, připravovali členové odboru Národní jednoty pošumavské od roku 1929. Model pro odlití bronzové sochy vytvořil Bohumil Kafka, autorem architektonického ztvárnění se stal Pavel Janák. Zátkův pomník vysoký šest metrů (i s kamenným podstavcem), byl umístěný před budovou radnice a odhalený 28. září 1936.

Sochu odstranili nacisté v srpnu 1939. O čtyři roky později došlo pravděpodně k roztavení. Naštěstí se podařilo ukrýt původní Kafkův odlitek  stojící v zasedací síni Záložny. Později byl zařazený do sbírek Alšovy jihočeské galerie. Od roku 2000 je přístupný široké veřejnosti v jihočeské metropoli na radničním nádvoří, které je volně průchozí z České ulice na náměstí Přemysla Otakara II. „Prodloužili jsme smlouvu o výpůjčce až do konce roku 2018. Předpokládám, že poté dojde k dalšímu prodloužení,“ ujišťuje primátor Jiří Svoboda.

Ladislav Lhota
Foto autor

 


zat02
zaz03


Přidej komentář