Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Socha Panny Marie Budějovické má novou repliku

pma01
Replika kolorované sochy Panny Marie Budějovické z dílny akademického sochaře Ivana Tláška čerstvě zdobí výklenek v kapličce stojící na okraji Dobrovodské ulice v Českých Budějovicích - Suchém Vrbném
18.06.2021 12:55 | Ladislav Lhota

Vedení Statutárního města České Budějovice před nedávnem iniciovalo revitalizaci výklenkové kapličky v Dobrovodské ulici, která původně směrovala poutníky k léčivému pramenu a kostelu v Dobré Vodě. Kaplička velmi trpí bezprostřední blízkostí frekventované vozovky a potřebuje častou údržbu. V rámci očisty po zimním automobilovém provozu dostala památka do svého výklenku kolorovanou repliku sochy Panny Marie Budějovické. Originál se nachází nad vchodem klášterního kostela na Piaristickém náměstí.   

Č. BUDĚJOVICE – Autorem repliky je akademický sochař Ivan Tlášek, který žije a tvoří v obci Libnič nedaleko jihočeské metropole. S jeho pracemi se lidé potkávají u soutoku Malše s Vltavou skoro na každém kroku. Uznávaný výtvarník stojí za obnovou sochy Vojtěcha Lanny v parku Na Sadech, vytvořil nový odlitek pomníku Jana Valeriána Jirsíka u Černé věže, i kopii siláka Samsona na kultovní kašně uprostřed náměstí Přemysla Otakara II. Skulptury Panny Marie Budějovické se ve městě s téměř sto tisíci obyvateli nacházejí v několika variantách, zejména od barokního sochaře Josefa Dietricha – poblíž soudní budovy, na Mariánském náměstí či v domě U Ferusů (sídlo NPÚ).     

K Panně Marii Budějovické se vážou letité pověsti. Jedna z nich praví, že během třicetileté války chtěli do otevřených městských bran proniknout nepozorovaně švédští vojáci. V první bráně se jim však zastoupila cestu mocná ženská postava, celá oděná v bílém. Scéna se opakovala také v druhé bráně a švédští vojáci uprchli před zjevením. Na útěku potkali kněze, jemuž vylíčili setkání se „strašidlem“. Duchovní byl znalý zázraků Panny Marie Budějovické, zaradoval se a sdělil příběh převorovi kláštera, který jej oznámil veřejně. Z vděčnosti a na památku této události nechali budějovičtí měšťané před každou ze třech bran postavit sochy připomínající nadpřirozenou zachránkyni.   

(lho)
Foto archiv Statutárního města Č. Budějovice


pma02
pma03


Přidej komentář