Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Socha Přemysla Otakara II. po údržbě září jako nová

fst01
Žulový pomník krále Přemysla Otakara II. z dílny jihočeského sochaře Františka Postla stojí v českobudějovickém parku Na Sadech od roku 2015
04.06.2020 14:11 | Ladislav Lhota

V českobudějovickém parku Na Sadech stojí od druhé poloviny roku 2015 socha zakladatele města Přemysla Otakara II., krále železného a zlatého. Autor téměř třímetrového žulového pomníku, letos dvaačtyřicetiletý rodák z jihočeské metropole František Postl, toto dílo věnoval městu darem k 750. výročí jeho založení. Památka na pátého českého krále občas neunikne útokům vandalů. V minulých dnech prošlo obnovou a znovu působí jako nová.

Č. BUDĚJOVICE – Řemeslníci očistili a naimpregnovali panovníkovu sochu, jíž se podobné péče předtím dostalo v roce 2016, kdy byla terčem graffiti. „Údržbové práce provedla firma Kaluma za necelých třicet tisíc korun,“ informoval primátor Jiří Svoboda. Jedna z dominant městského parku od počátku rozdělila laickou i odbornou veřejnost na dva nesmiřitelné tábory. Z jednoho zaznívala chvála, z druhého přísná kritika. Jako nevhodný se pozdával králův pohled do země a nakloněný postoj. Dohady panovaly také s umístěním objektu.

(lho, wel)
Foto archiv Statutárního města Č. Budějovice


fst02


Přidej komentář